Ranking poziomu życia emerytów. Gdzie jest Polska?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   21 lipca 2017 13:04


Ranking poziomu życia emerytów. Gdzie jest Polska? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coroczny ranking poziomu życia na emeryturze w 43 krajach świata opublikowała firma inwestycyjna Natixis Global Asset Management.

Najlepiej żyje się emerytom norweskim, przed Szwajcarami i Islandczykami. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w pierwszej dziesiątce aż osiem państw jest z Europy Zachodniej. Zaskoczeniem jest niska pozycja USA. Amerykańscy emeryci pod względem jakości życia ustępują aż 16 innym krajom.

Polska zajęła z zestawieniu 28. miejsce. Najgorzej została oceniona sytuacja materialna polskich seniorów. Podkreślono niski poziom świadczeń, brak systemu zniżek w opłatach za mieszkania czy media. Nisko został też oceniony poziom zdrowia polskich emerytów i jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Najlepiej natomiast wygląda sytuacja na rynku usług finansowych dla seniorów. Tutaj polskie banki i fundusze mają bogatą ofertę pomnażania oszczędności osób starszych.

Lepiej niż w Polsce obywatelom na emeryturze żyje się też po sąsiedzku. W naszej części Europy najwyżej zostali ocenieni Czesi (16. pozycja). Czeski emeryt ma lepsze życie niż amerykański. U Czechów autorzy rankingu docenili szczególnie sytuację materialną i jakość życia osób starszych - posiadanie letnich domów, ulgi w wyjazdach do sanatoriów i na wypoczynek, ulgi transportowe i w dostępie do obiektów kultury.

Lepiej od polskich żyje się też emerytom słowackim i estońskim. Gorzej natomiast mają starsi ludzie we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, w Portugalii, Hiszpanii, na Łotwie i Cyprze.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR