
POLITYKA SENIORALNA
W styczniu 2016 r. wchodzi w życie ustawa o osobach starszych nakładająca na rząd obowiązek przygotowywania raz do roku raportu o sytuacji seniorów wraz z rekomendacjami przyszłych działań. Podobne raporty na poziomie lokalnym już powstają.
Pod koniec października swoją informację opublikowało woj. warmińsko-mazurskie. Podstawą do jej opracowania był program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” przyjęty przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 20 stycznia 2014 r. Opisuje on, jakie działania skierowane do seniorów powinny być podjęte przez różne podmioty życia społecznego.
Działania te podzielone zostały na cztery obszary: zdrowie (profilaktyka, rehabilitacja), infrastruktura i usługi socjalne; aktywność społeczna, kulturalna i edukacyjna; aktywność zawodowa; turystyka, sport i rekreacja.
W ramach każdego z nich określono cele szczegółowe, takie jak m.in. zwiększenie osobom starszym dostępu do opieki medycznej i usług socjalnych, podnoszenie kompetencji kadr służby zdrowia oraz opieki społecznej w zakresie opieki nad osobami starszymi; upowszechnienie wolontariatu osób starszych i na rzecz osób starszych; wzmocnienie rzecznictwa interesów osób starszych; podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji osobowościowych osób starszych; rozbudowa i dostosowanie bazy turystycznej i sportowo-rekreacyjnej (sezonowej i całorocznej) do potrzeb i zainteresowań osób starszych.
Raport z monitoringu wdrażania programu „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” przygotowało Biuro ds. pomocy i integracji społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Opieka medyczna - sześciu czynnych zawodowo geriatrów na całe województwo
Jak piszą autorzy dokumentu, „opieka nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowana do potrzeb tej populacji - oferuje zdezintegrowane, rozproszone i niespójne świadczenia, a także nie spełnia standardów podejścia geriatrycznego - powszechności, jakości, dostępności i kompleksowości zaspokajania zgłaszanych potrzeb.”
Według danych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim w 2014 r. było ośmiu lekarzy posiadających ukończoną specjalizację z geriatrii, sześciu z nich było aktywnych zawodowo. W województwie nie było żadnej poradni geriatrycznej, sytuacja ta nie zmienia się od 2012 r.
„Przyczyną tego stanu jest nie tylko mała liczba specjalistów w dziedzinie geriatrii w województwie warmińsko-mazurskim, ale przede wszystkim brak zainteresowania i chęci lekarzy do świadczenia tego typu usług, które ich zdaniem są deficytowe.” - czytamy w dokumencie.
W regionie seniorzy mieli do dyspozycji 658 zakontraktowanych łóżek w zakładach opieki długoterminowej i paliatywno-hospicyjnej oraz 41 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego, pielęgnacyjnego itp.
W 2014 r. w regionie pojawiły się cztery nowe miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych m.in. w zakresie opieki geriatrycznej, długoterminowej, psychogeriatrycznej i paliatywnej.
Dostęp do usług socjalnych - wzrost liczby ŚDS-ów
Z danych zebranych przez autorów raportu wynika, że w 2014 r. w warmińsko-mazurskim było 20 domów pomocy społecznej przeznaczonych dla osób starszych, dysponowały one łącznie 1459 miejscami. Ponadto w regionie było dziewięć rodzinnych domów pomocy, które posiadały 47 miejsc oraz 20 dziennych domów pomocy z 47 miejscami.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych