Raport o polityce senioralnej. Jak to działa w Warmińsko-Mazurskiem?
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   12 listopada 2015 13:46

W styczniu 2016 r. wchodzi w życie ustawa o osobach starszych nakładająca na rząd obowiązek przygotowywania raz do roku raportu o sytuacji seniorów wraz z rekomendacjami przyszłych działań. Podobne raporty na poziomie lokalnym już powstają.

Pod koniec października swoją informację opublikowało woj. warmińsko-mazurskie. Podstawą do jej opracowania był program „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” przyjęty przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 20 stycznia 2014 r. Opisuje on, jakie działania skierowane do seniorów powinny być podjęte przez różne podmioty życia społecznego.  

Działania te podzielone zostały na cztery obszary: zdrowie (profilaktyka, rehabilitacja), infrastruktura i usługi socjalne; aktywność społeczna, kulturalna i edukacyjna; aktywność zawodowa; turystyka, sport i rekreacja.  

W ramach każdego z nich określono cele szczegółowe, takie jak m.in. zwiększenie osobom starszym dostępu do opieki medycznej i usług socjalnych,  podnoszenie kompetencji kadr służby zdrowia oraz opieki społecznej w zakresie opieki nad osobami starszymi; upowszechnienie wolontariatu osób starszych i na rzecz osób starszych; wzmocnienie rzecznictwa interesów osób starszych; podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji osobowościowych osób starszych; rozbudowa i dostosowanie bazy turystycznej i sportowo-rekreacyjnej (sezonowej i całorocznej) do potrzeb i zainteresowań osób starszych.

Raport z monitoringu wdrażania programu „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020” przygotowało  Biuro ds. pomocy i integracji społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Opieka medyczna - sześciu czynnych zawodowo geriatrów na całe województwo
Jak piszą autorzy dokumentu, „opieka nad osobami starszymi w Polsce jest niedostosowana do potrzeb tej populacji - oferuje zdezintegrowane, rozproszone i niespójne świadczenia, a także nie spełnia standardów podejścia geriatrycznego - powszechności, jakości, dostępności  i kompleksowości zaspokajania zgłaszanych potrzeb.”

Według danych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim w 2014 r. było ośmiu lekarzy posiadających ukończoną specjalizację z geriatrii, sześciu z nich było aktywnych zawodowo.  W województwie nie było żadnej poradni geriatrycznej, sytuacja ta nie zmienia się od 2012 r.

„Przyczyną tego stanu jest nie tylko mała liczba specjalistów w dziedzinie geriatrii w województwie warmińsko-mazurskim, ale przede wszystkim brak zainteresowania i chęci lekarzy do świadczenia tego typu usług, które ich zdaniem są deficytowe.” - czytamy w dokumencie.

W regionie seniorzy mieli do dyspozycji 658 zakontraktowanych łóżek w zakładach opieki długoterminowej i paliatywno-hospicyjnej oraz 41 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego,  ortopedycznego, pielęgnacyjnego itp.

W 2014 r. w regionie pojawiły się cztery nowe miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych m.in. w zakresie opieki geriatrycznej, długoterminowej, psychogeriatrycznej i paliatywnej.  

Dostęp do usług socjalnych - wzrost liczby ŚDS-ów
Z danych zebranych przez autorów raportu wynika, że w 2014 r. w warmińsko-mazurskim było 20 domów pomocy społecznej przeznaczonych dla osób starszych, dysponowały one łącznie 1459 miejscami. Ponadto w regionie było dziewięć rodzinnych domów pomocy, które posiadały 47 miejsc oraz 20 dziennych domów pomocy z 47 miejscami.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.