Raport Szlachetnej Paczki: ubóstwo i wykluczenie społeczne dotykają ośmiu milionów Polaków

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 grudnia 2017 17:00


Raport Szlachetnej Paczki: ubóstwo i wykluczenie społeczne dotykają ośmiu milionów Polaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego - wynika z "Raportu o biedzie. Szlachetna Paczka 2017". Raport został opracowany m.in. na podstawie danych zebranych przez wolontariuszy podczas ubiegłorocznej edycji akcji Szlachetna Paczka.

Wolontariusze odwiedzili w ubiegłym roku ponad 33 tys. polskich rodzin, z czego 18,9 tys. zostało włączonych do projektu i otrzymało pomoc przygotowaną przez darczyńców. Z każdą z rodzin wolontariusze przeprowadzili pogłębione wywiady. Pytali m.in. o to, co najbardziej zaważyło na obecną sytuację rodzin, o bariery, które stanowią największą przeszkodę w dźwignięciu się z biedy, o trudności, z jakimi rodzina się mierzy, a także o sytuację domową, zawodową i edukacyjną, oraz o warunki życia i sytuację finansową. Historię niektórych z beneficjentów Szlachetnej Paczki znalazły się w raporcie.

Autorzy raportu korzystali również z opracowań m.in. GUS, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, PFRON, NIK i BIK.

W raporcie omówiono zjawiska społeczne wywołujące biedę. Wskazano m.in. starość i samotność, nieszczęścia życiowe, samotne rodzicielstwo, biedę dziedziczoną, chorobę i niepełnosprawność, pracę z niskim wynagrodzeniem.

Jak wynika z raportu, 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego.

"U 1300 rodzin spośród wszystkich włączonych do Szlachetnej Paczki (6 proc. ogółu) dochód na osobę nie przekracza 100 zł miesięcznie. 81 rodzin nie ma gdzie mieszkać. W 2017 roku wciąż są w Polsce miejsca, w których luksusem jest: łazienka (nie mają jej 262 rodziny włączone do Szlachetnej Paczki), ogrzewana toaleta (a nie drewniany wychodek), dach, który nie przecieka" - czytamy w raporcie.

Według jego autorów, główne bariery, z jakimi mierzą się wykluczeni społecznie Polacy objęci pomocą Szlachetnej Paczki, to brak wiary w możliwość zmiany sytuacji, w jakiej się znaleźli, zmęczenie oraz brak sił i czasu na podjęcie działań zmierzających do poprawy ich bytu.

Raport wskazuje na wyjątkowo trudną sytuację osób samodzielnie wychowujących dzieci, zwłaszcza gdy równolegle zmagają się one z chorobą lub niepełnosprawnością (zarówno własną, jak i dzieci), a także osób w podeszłym wieku oraz mieszkańców ośrodków słabo skomunikowanych z resztą kraju.

Chorzy i niepełnosprawni to zdecydowanie najliczniejsza kategoria rodzin otrzymujących pomoc ze Szlachetnej Paczki. W 2016 roku było ich prawie 12 tys., z czego ponad jedna czwarta to rodziny z chorym bądź niepełnosprawnym dzieckiem lub dziećmi.

Wśród seniorów objętych pomocą Szlachetnej Paczki jeden na trzech nie ma łazienki, a ponad połowa żyje za mniej niż 300 zł miesięcznie.

Akcja Szlachetna Paczka prowadzona jest od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. W tym roku 11 100 wolontariuszy odwiedziło już ponad 33 tys. rodzin. Organizatorzy szacują, że w tym roku, podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki, liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tys.

Szlachetna Paczka ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju. Tegoroczną edycję akcji zainaugurowano w sobotę, 18 listopada, pod hasłem "Lubię ludzi".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR