Resort nauki: nakłady na innowacje w opiece nad starszymi będą rosły
Autor: MNiSW, MK/Rynek Seniora   10 czerwca 2015 16:01

W kolejnych latach należy spodziewać się podniesienia nakładów na projekty związane z innowacyjnymi technologiami w opiece nad seniorem oraz innowacyjną medycyną - czytamy w informacji, którą ministerstwo nauki przedstawi w czwartek, 11 czerwca podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. - Finansowanie takich przedsięwzięć będzie możliwe ze środków w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020.

Jak wyjaśnia resort, omawiana tematyka znajduje się w zakresie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji z działu Zdrowe Społeczeństwo.  

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że tematyka zdrowego starzenia się (healthy ageing) zajmuje widoczne miejsce w priorytetach badawczych UE, szczególnie, gdy analizie podda się tematykę konkursów organizowanych w ramach Horyzontu 2020.  

- Co ważne, w kontekście zdrowego starzenia się dużą wagę przypisuje się nowym technologiom, przede wszystkim technologiom informacyjno-komunikacyjnym, bez których, jak się zadaje, niezwykle trudno wyobrazić sobie opracowanie nowoczesnych i skutecznych metod opieki nad seniorami - uważa resort. 

Program STRATEGMED
W dokumencie przygotowanym na posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej MNiSW przedstawia działania, jakie już zostały podjęte w zakresie innowacyjnej medycyny oraz wykorzystania innowacyjnych technologii w opiece nad seniorem.  

Jak informuje ministerstwo, dokumentem określającym strategiczne i interdyscyplinarne kierunki badań naukowych i prac rozwojowych oraz formułującym cele i założenia polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa jest Krajowy Program Badań. Najważniejszą instytucją wcielającą w życie KPB jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).  

Jednym z siedmiu strategicznych kierunków badań zidentyfikowanych przez KPB są badania i projekty związane z chorobami cywilizacyjnymi, nowymi lekami oraz medycyną regeneracyjną.

Jednym z takich programów jest program "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych – STRATEGMED”.  - Program jest odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, wzrost zachorowalności na choroby cywilizacyjne oraz rosnące koszty opieki medycznej - tłumaczy ministerstwo.

Głównym celem Programu jest uzyskanie zasadniczego postępu w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych oraz medycyny regeneracyjnej. Ma on zostać osiągnięty dzięki badaniom naukowym i pracom rozwojowym prowadzonym w ramach projektów  wyselekcjonowanych w organizowanych przez NCBR konkursach.    

STRATEGMED koncentruje się na czterech obszarach: kardiologia i kardiochirurgia; onkologia; neurologia i zmysły oraz medycyna regeneracyjna. Wieloletni budżet na realizację Programu wynosi 800 mln zł. Do tej pory rozstrzygnięto dwa konkursy, których łączny budżet wyniósł 580 mln zł.  

Ministerstwo nauki podaje przykład projektu, który otrzymał dofinansowanie w ramach STRATEGMED, a którego adresatami są także osoby w wielu senioralnym.

- Jest to MONITEL-HF (pełna nazwa projektu: Wykorzystanie teletransmisji danych medycznych w celu poprawy jakości życia chorych z niewydolnością serca i redukcji kosztów ich leczenia) – informuje.

- Projekt ten ma na celu poprawę jakości życia chorych z niewydolnością serca poprzez stworzenie systemu z zakresu telemedycyny służącego: monitorowaniu, teletransmisji i bieżącej, nieinwazyjnej oceny stanu krążenia oraz sporządzenia rekomendacji odnośnie modyfikacji procesu leczeniu – wyjaśnia.  

Wspomagane zdrowe starzenie się
Resort nauki podkreśla, że NCBR posiada także inne źródła finansowania projektów wpisujących się w tematykę zdrowego starzenia sią. Jednym z nich jest Program Badań Stosowanych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR