Resort zdrowia opracował projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów
Autor: MZ, PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2016 12:06

Na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że powstał projekt wykazu leków dla osób 75+. Jak wyjaśnia resort, lista obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia ministra zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r., są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 30 lub 50 proc.

Resort zdrowia potwierdza, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, z leków ogłoszonych w wykazie będą mogli korzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat - bez żadnych dopłat.

Oszczędności seniorów sięgną 310 mln zł
W projekcie wykazu znalazło się 68 substancji czynnych, w tym 6 cząsteczek z ryczałtowym poziomem odpłatności. 

Według MZ - na podstawie obecnego zużycia - leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł. Resort podkreśla, że pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów 75+ na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

Apteki i punkty apteczne będą wydawały pacjentom bezpłatnie leki z wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkęPOZ. Recepty będą mogli wydawać również lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa. 

Projekt wykazu został opracowany:

• na podstawie danych NFZ dotyczących refundacji leków dla tej grupy wiekowej pacjentów w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016;
• w oparciu o kryteria zawarte w ustawie z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw
• z uwzględnieniem opinii Rady Przejrzystości i opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 lipca 2016 r. w sprawie oceny efektywności produktów leczniczych w populacji osób powyżej 75. r.ż.

AOTMiT określiła choroby podeszłego wieku
Wydając opinię, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uwzględnił znaczenie jednostki chorobowej w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów z populacji 75 r.ż. na podstawie podręczników medycznych, danych o chorobie, obciążenia pacjenta chorobą, tj. wpływem choroby podstawowej na stan pacjenta, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych oraz dostępność wskazanych terapii dla pacjentów (na podstawie danych o wielkości dopłat).

Prezes AOTMiT podkreśla, że w tej populacji pacjentów wystąpienie jednej jednostki chorobowej często zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju innych schorzeń. Z tego względu wytypowano jednostki chorobowe typowe dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość życia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR