
POLITYKA SENIORALNA
Na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że powstał projekt wykazu leków dla osób 75+. Jak wyjaśnia resort, lista obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia ministra zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r., są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 30 lub 50 proc.
Resort zdrowia potwierdza, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, z leków ogłoszonych w wykazie będą mogli korzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75 lat - bez żadnych dopłat.
Oszczędności seniorów sięgną 310 mln zł
W projekcie wykazu znalazło się 68 substancji czynnych, w tym 6 cząsteczek z ryczałtowym poziomem odpłatności.
Według MZ - na podstawie obecnego zużycia - leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł. Resort podkreśla, że pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów 75+ na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.
Apteki i punkty apteczne będą wydawały pacjentom bezpłatnie leki z wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkęPOZ. Recepty będą mogli wydawać również lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.
Projekt wykazu został opracowany:
• na podstawie danych NFZ dotyczących refundacji leków dla tej grupy wiekowej pacjentów w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 marca 2016;
• w oparciu o kryteria zawarte w ustawie z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw
• z uwzględnieniem opinii Rady Przejrzystości i opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 15 lipca 2016 r. w sprawie oceny efektywności produktów leczniczych w populacji osób powyżej 75. r.ż.
AOTMiT określiła choroby podeszłego wieku
Wydając opinię, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uwzględnił znaczenie jednostki chorobowej w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów z populacji 75 r.ż. na podstawie podręczników medycznych, danych o chorobie, obciążenia pacjenta chorobą, tj. wpływem choroby podstawowej na stan pacjenta, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych oraz dostępność wskazanych terapii dla pacjentów (na podstawie danych o wielkości dopłat).
Prezes AOTMiT podkreśla, że w tej populacji pacjentów wystąpienie jednej jednostki chorobowej często zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju innych schorzeń. Z tego względu wytypowano jednostki chorobowe typowe dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość życia.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych