Rosja: milion podpisów przeciw podniesieniu wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 września 2018 09:23


Rosja: milion podpisów przeciw podniesieniu wieku emerytalnego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Milion podpisów Rosjan przeciwko planowanemu podniesieniu wieku emerytalnego trafiło we wtorek (25 września) do administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina. Przynieśli je aktywiści ruchu Sedno Zmian, którzy zapewnili, że zebrali je w 60 regionach kraju.

Podpisy złożono w przeddzień głosowania w Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu Rosji, nad ustawą w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. W środę ma się odbyć drugie czytanie ustawy.

Sygnatariusze zwracają się do prezydenta Rosji o anulowanie zmian emerytalnych i zdymisjonowanie obecnego rządu.

Podniesienie wieku emerytalnego z obecnych 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn rząd Rosji zapowiedział w czerwcu br. Decyzja jest niepopularna w społeczeństwie. Obecne progi, ustalone jeszcze w czasach ZSRR, wielu Rosjan postrzega jako jedną z niewielu wciąż istniejących zdobyczy socjalnych tego okresu.

Rząd planował podniesienie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przy czym proces ten miał być rozłożony na lata. W takim kształcie ustawa została przyjęta w Dumie w pierwszym czytaniu. Pod koniec sierpnia br. prezydent Władimir Putin zwrócił się z orędziem do obywateli, w którym poparł podniesienie wieku emerytalnego i zaproponował, by wiek ten dla kobiet wynosił 60 lat.

Projekt ustawy, który Duma rozpatrywać będzie w środę, zawiera tę zmianę i inne zapowiedziane przez Putina elementy reformy emerytalnej. Między innymi mężczyznom z 40-letnim stażem pracy i kobietom ze stażem 37-letnim będzie przysługiwało prawo do wcześniejszego - o dwa lata - przejścia na emeryturę.

Jak poinformowała w poniedziałek frakcja parlamentarna rządzącej Jednej Rosji, zaraz po drugim czytaniu odbędzie się w Dumie trzecie czytanie ustawy; według mediów nastąpi to w czwartek.

Przyspieszenie procesu przyjmowania ustawy media wiążą z porażkami Jednej Rosji na wyborach gubernatorów, wywołanymi - jak się uważa - sprawą niepopularnej w społeczeństwie reformy emerytalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR