Rosja: poparcie dla Putina najniższe od 5 lat. Przez podwyższenie wieku emerytalnego?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 czerwca 2018 16:15


Rosja: poparcie dla Putina najniższe od 5 lat. Przez podwyższenie wieku emerytalnego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rosyjskie ośrodki badania opinii publicznej odnotowały największy od 2014 r. spadek notowań prezydenta Rosji Władimira Putina i rządu w Moskwie. Zdaniem ekspertów ma to związek m.in. z ogłoszoną podczas mundialu decyzją o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Znaczny spadek uznania dla działań prezydenta odnotowały zbliżone do władz Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) i prokremlowski ośrodek Fundacja Opinii Publicznej (FOM).

Według sondażu FOM na Putina głosowałoby 54 proc. respondentów - jest to wynik podobny do notowań sprzed aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. W marcu 2018 r. na Putina oddałoby głos 66 proc. Rosjan.

Zdaniem FOM poparcie dla Putina wynosi 69 proc. i jest ono najniższe od pięciu lat; pracę prezydenta negatywnie ocenia co piąty ankietowany.

Uznanie dla działań rządu, według WCIOM, w ciągu ostatniego miesiąca spadło z 45,4 proc. do 38,5 proc. W grudniu 2016 r. z działań rządu było zadowolonych 61,2 proc. respondentów.

Według FOM poziom zadowolenia z pracy rządu jest najniższy od 2009 r. Prawie połowa ankietowanych negatywnie oceniła działania rządu; pozytywnie - 34 proc.

Zdaniem socjologów i politologów wzrost niezadowolenia związany jest z ogłoszonymi przez rząd planami podwyższenia wieku emerytalnego, wzrostem cen benzyny i wzrostem VAT z 18 proc. do 20 proc.

Plany stopniowego podwyższania od przyszłego roku wieku emerytalnego rząd Rosji ogłosił 14 czerwca, w dzień rozpoczęcia w tym kraju piłkarskich mistrzostw świata.

Jeśli władze rzeczywiście liczyły na to, że otwarcie mistrzostw świata rozładuje niezadowolenie społeczeństwa związane z reformami, to postąpiły bezmyślnie - ocenił analityk FOM Grigorij Kertman.

- Chodzi o poważne rzeczy, które istotnie zmieniają ważny aspekt życia, o sprawę, o której nie zapomni się w ciągu miesiąca czy dwóch - podkreślił.

Dodał, że "zaufanie do władz może wrócić do poprzedniego poziomu, jeśli rząd i prezydent będą w stanie wyjaśnić logikę swoich działań i wyrażą gotowość do dialogu". Jego zdaniem nawet spadek poparcia nie sprawi, że władze zmienią decyzję w sprawie wdrożenia reformy.

- Teraz notowania wskazują na negatywne skutki (ogłoszenia reform) dla Putina, ale społeczeństwo przyzwyczai się do tego, że je okradziono i nie będzie żadnych problemów - zauważył politolog Andriej Koliadin.

Decyzja o podwyższeniu wieku emerytalnego - według ekonomistów nieunikniona - była długo odkładana, bowiem jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 dla kobiet. Rząd chce podnieść te progi do 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet, przy czym proces ten ma być rozłożony na najbliższe 10-16 lat.

Po tej decyzji związki zawodowe opublikowały w internecie petycję przeciw podniesieniu wieku emerytalnego, skierowaną do prezydenta, premiera Dmitrija Miedwiediewa i władz obu izb parlamentu Rosji.

Jeden z przywódców opozycji rosyjskiej Aleksiej Nawalny zapowiedział demonstracje przeciwko decyzji rządu o podwyższeniu wieku emerytalnego. Protesty odbędą się 1 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR