Rosja: protesty przeciw podniesieniu wieku emerytalnego; są zatrzymani

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lipca 2018 09:45


Rosja: protesty przeciw podniesieniu wieku emerytalnego; są zatrzymani Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymane podczas zorganizowanych w niedzielę (1 lipca) w Rosji demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Liczba uczestników protestów wahała się od ok. 100 do kilku tysięcy.

W większości z kilkudziesięciu miast zgromadzenia odbywały się za zgodą władz lokalnych. Demonstracji nie organizowano w Moskwie i Petersburgu, gdzie z powodu trwającego w Rosji mundialu wprowadzono ograniczenia w przeprowadzaniu zgromadzeń publicznych.

Trzy osoby zostały zatrzymane na wiecu w Kurganie na Syberii Zachodniej, jedna - w Penzie na Powołżu.

Najliczniej przeciwnicy zmian emerytalnych zebrali się w Omsku na Syberii - demonstrowało tam, jak szacuje niezależna "Nowaja Gazieta", co najmniej osiem tysięcy ludzi. Demonstrowali nie tylko zwolennicy opozycji antykremlowskiej - partii Jabłoko i Partii Wolności Narodowej (Parnas), ale także radykalnego Frontu Lewicy i partii obecnych w parlamencie: Sprawiedliwej Rosji i Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Uczestnicy protestu żądali dymisji rządu i prezydenta.

Demonstracje miały miejsce najpierw w miastach rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Syberii i Uralu. Obyło się bez zatrzymań, choć w niektórych miastach władze starały się przeszkodzić w przeprowadzeniu wieców. Zgromadzenia odbyły się m.in. we Władywostoku, Chabarowsku, Tomsku, Murmańsku, Archangielsku, Orenburgu i Czelabińsku, a później także w Krasnodarze, Twerze i Briańsku.

Do protestów przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego wezwał swych zwolenników jeden z liderów opozycji Aleksiej Nawalny. Organizatorami niedzielnych zgromadzeń była także partia komunistyczna i związki zawodowe. Nawalny poinformował, że wyjechał na niedzielę z Rosji, by uniknąć zatrzymania.

Projekt ustawy o zmianach wieku emerytalnego został wniesiony do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, 16 czerwca. Według planów, które rząd ogłosił 14 czerwca wiek emerytalny wzrośnie aż o osiem lat dla kobiet i o pięć lat dla mężczyzn. Proces będzie rozłożony na lata i docelowo będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet. Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR