Rośnie popularność "Profesora Wnuczka". O co chodzi w tej akcji?Jacek Wykowski/Rynek Seniora - 25 października 2016 15:33


Trzecia edycja akcji „Profesor Wnuczek” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem adresatów. Bezpłatne spotkania z edukacji cyfrowej osób starszych odbywają się w szkołach społecznych w ramach wspólnego przedsięwzięcia Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO) i Luxoft Poland.

W tegorocznej odsłonie bierze udział 18 szkół społecznych z całej Polski; zajęcia zaplanowano w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Tychach, Bytomiu, Jeleniej Górze, Radomiu, Człuchowie, Ciechanowie, Szczecinku, Kluczborku i Olecku. W ramach cyklu w każdej ze szkół przewidziano sześć spotkań z seniorami i nauczycielami.

- Podczas zapisów zgłosiło się tylu chętnych, że rozważamy możliwość zorganizowany dodatkowych zajęć, bo przykro słyszeć rozczarowanie w głosie dzwoniących seniorów - mówi dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku, Ewa Drozdowska.

„Profesor Wnuczek” to propozycja dla osób, które jeszcze nie potrafią posługiwać się komputerem i korzystać z internetu lub mają znikoma wiedzę w tym zakresie. W towarzystwie uczniów osoby starsze zaczynają odkrywać świat nowych technologii.

Jak tłumaczy Zygmunt Puchalski, prezes STO, pierwsze zajęcia to czas na oswojenie się z komputerem i naukę bezpiecznego korzystania z tego narzędzia. W trakcie kolejnych spotkań seniorzy poznają zasady wyszukiwania informacji w internecie, wysyłania wiadomości czy przeglądania zdjęć. 

- W miastach, w których już uczył „Profesor Wnuczek”, seniorzy niecierpliwie czekali na kolejną edycję. Dla nas jako globalnej firmy informatycznej to także okazja, żeby wyjść ze specjalistycznego środowiska IT i wesprzeć pracę u podstaw. To akcja jedna w swoim rodzaju, pozwala spotkać się przy jednym monitorze nawet trzem pokoleniom: dzieciom, rodzicom i dziadkom. „Profesor Wnuczek” buduje i wzmacnia ważne relacje międzypokoleniowe - przekonuje Kinga Misiarz z Luxoft Poland.

Zajęcia prowadzą nauczyciele informatyki, wspierani przez uczniów, którzy sami zgłosili się do pomocy. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło prawie 300 seniorów i ponad 250 uczniów. 

STO prowadzi ponad 150 szkół (od przedszkoli aż po szkoły dla dorosłych), w których uczy się ok. 13 tys. uczniów, a zatrudnionych jest ok. 2,5 tys. osób.