Rośnie siła nabywcza seniorów. Wyjdą z cienia "millenialsów"?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: portalspozywczy.pl/Rynek Seniora   07 września 2016 16:25


Rośnie siła nabywcza seniorów. Wyjdą z cienia "millenialsów"? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W roku 2050 średnia wieku w Polsce będzie wynosiła 51 lat. Już teraz i w Polsce, i na świecie, siła nabywcza seniorów rośnie. Coraz częściej korzystają także z nowych technologii.

Najnowsze trendy na rynku konsumentów pokazuje raport firmy badawczej Trajectory na zlecenie banku HSBC. Powstał na podstawie badania, w którym wzięło udział ponad 90 tys. konsumentów z 20 krajów, w tym z Polski i jej głównych rynków eksportowych - Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

- Ewolucja potrzeb i oczekiwań konsumentów to jedno z głównych wyzwań, przed jakimi stoją współczesne firmy. Od tego, czy będą one potrafiły wystarczająco wcześnie zidentyfikować nadchodzące zmiany i dostosować do nich swój model biznesowy, będzie zależało ich przetrwanie - powiedział Martin Reichel, członek zarządu HSBC Bank Polska S.A., odpowiedzialny za Pion Bankowości Komercyjnej i Globalnej.

Seniorzy górą
Z uwagi na istotny wpływ, jaki konsumenci urodzeni po 1980 r. wywierają i będą wywierali na sposób działania firm, tzw. pokolenie „Y” jest od kilku lat w centrum zainteresowań świata biznesu.

Starsze pokolenia znalazły się w pewnym sensie w cieniu „millenialsów”, tymczasem ich potrzeby i oczekiwania również stanowią ważny czynnik kształtujący trendy rynkowe. Z szacunków amerykańskiego Census Bureau wynika, że do 2020 r. liczba osób po 60. r.ż. na świecie będzie większa niż liczba dzieci w wieku 0-5 lat. Ta sama instytucja przewiduje, że do 2050 r. udział osób „po sześćdziesiątce” w globalnej populacji będzie prawie dwa razy większy niż obecnie (z 12 proc. ma wzrosnąć do 22 proc.).

W związku z tym ważne będzie dostosowanie oferty firm nie tylko do potrzeb młodych konsumentów, ale także ich rodziców i dziadków. Autorzy raportu zastrzegają jednak, że nie należy traktować starszych konsumentów jako jednolitej grupy: potrzeby współczesnych 50- czy 60-latków w znacznym stopniu różnią się od potrzeb 80-latków. Błędem może być również przyjęcie założenia, że konsumenci w średnim czy podeszłym wieku nie korzystają z nowych technologii.

Postępująca emancypacja ekonomiczna kobiet sprawia, że także ich siła nabywcza rośnie. Szacuje się, że około 65 proc. wszystkich decyzji o zakupie samochodów na całym świecie podejmowanych jest właśnie przez kobiety.

Specyfika polskiego konsumenta
W porównaniu z innymi europejskimi rynkami polskie społeczeństwo nadal jest stosunkowo młode, niemniej jednak starzeje się w szybkim tempie - podkreślają autorzy raportu. Zgodnie z danymi Banku Światowego na koniec 2015 r. mediana wieku w Polsce wynosiła ok. 38 lat, a w 2050 r. będzie kształtowała się już na poziomie 51 lat.

To ważna wskazówka dla rodzimych i zagranicznych firm działających na polskim rynku, przed którymi stoi zadanie dopasowania oferty do oczekiwań starszych i młodszych konsumentów lub koncentracja na jednym z tych segmentów. Z badań przeprowadzonych przez firmę Trajectory na polskich konsumentach wynika, że Polacy są stosunkowo bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i do wypróbowywania nowych produktów czy usług niż respondenci z innych krajów objętych analizą.

Od producentów wymagają dużo, ale nie lubią przepłacać, dlatego częściej niż inne nacje uwzględnione w badaniu korzystają z różnego typu narzędzi do porównywania cen (na tle innych krajów europejskich Polaków wyróżnia wysoki odsetek konsumentów po 55. r.ż. korzystających z tego typu rozwiązań). Chętniej niż mieszkańcy innych europejskich gospodarek rozwijających się robimy zakupy w internecie. W „sieci” najczęściej korzystamy z usług bankowych, a najrzadziej kupujemy produkty spożywcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR