Roszczenie za konia przekazanego wojsku w 1939 roku - przedawnione

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 grudnia 2016 12:29


Roszczenie za konia przekazanego wojsku w 1939 roku - przedawnione Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Doszło do przedawnienia roszczenia - tak wojewoda podlaski uzasadnił odmowę możliwości wypłaty świadczenia za konia, przejętego we wrześniu 1939 roku przez wojsko na cele obronne. Wnioskodawcy zostaje droga sądowa o zapłatę odszkodowania. Ubiega się o nie 89-letni syn właściciela zwierzęcia, dysponujący dokumentami potwierdzającymi przekazanie konia wojsku. 


W połowie grudnia do wojewody podlaskiego trafił wniosek 89-letniego mieszkańca okolic Białegostoku, który domagał się wypłaty 28 tys. zł odszkodowania za konia przejętego we wrześniu 1939 roku przez wojsko na cele obronne.

Według posiadanych przez wnioskodawcę dokumentów, zwierzę było wówczas wyceniane na 700 zł.

Wcześniej sprawą zajmowały się administracja skarbowa i sąd. W połowie października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił jednak skargę na decyzję służb skarbowych, które uznały, że kwestia takiego odszkodowania to nie ich kompetencja.

W uzasadnieniu sąd ocenił - analizując obowiązujące przepisy, w tym ustawę o powszechnym obowiązku obrony i przepisy wykonawcze do niej - że jedynym organem właściwym, który mógłby kwestię zasadności wniosku ocenić, jest wojewoda.

Po kilku miesiącach dokumenty rzeczywiście wpłynęły do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Sprawa była rozpatrywana w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Jak wynika z komunikatu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przekazanego w środę (28 grudnia 2016 r.) PAP, wnioskodawca powinien był wystąpić o odszkodowanie nie później niż w ciągu dwunastu miesięcy od ustania działań wojennych.

- Wniosek dotyczący wypłaty odszkodowania za konia oddanego w ramach świadczeń na rzecz obrony we wrześniu 1939 roku został zgłoszony po terminie wymaganym przepisami prawa, zatem na dzień dzisiejszy nie można uznać roszczenia za uzasadnione - poinformował urząd wojewódzki.

Wnioskodawcy pozostaje ewentualnie postępowanie o odszkodowanie przed sądem cywilnym.

Ojciec wnioskującego o odszkodowanie pana Juliana nigdy tych pieniędzy nie dostał, zginął w czasie wojny. Zaświadczenie o przekazaniu konia wojsku przeleżało kilkadziesiąt lat w domowym archiwum.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR