Rozbiórka lub remont? Lokal zastępczy do końca 2017 r. od gminy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 grudnia 2015 12:30


Rozbiórka lub remont? Lokal zastępczy do końca 2017 r. od gminy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca 2017 roku wydłużono obowiązek zapewnienia przez gminy lokali zastępczych tym lokatorom, którzy muszą opuścić dotychczasowe mieszkanie na skutek rozbiórki lub remontu. Takie lokale często zamieszkują seniorzy.

Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy przewiduje, że obowiązek ten miał wygasnąć z końcem 2015 roku. 16 grudnia 2015 roku Sejm uchwalił jej nowelizację – obowiązek gmin w zakresie zapewnienia lokali zastępczych przedłużono o 2 lata. Gminy pokryją także koszty przeprowadzki.

Początkowo posłowie PiS złożyli projekt zmian w ustawie wydłużający ten obowiązek o kolejne 10 lat - do 31 grudnia 2025 roku. Ostatecznie jednak, po poprawce, zdecydowano o dwuletnim przedłużeniu.

Na problem pogodzenia interesów lokatorów, właścicieli i gminy zwracał wcześniej uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO tłumaczył, że gdyby z dniem 1 stycznia 2016 nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum, zostałby on przerzucony na właścicieli. Właściciele, jako osoby fizyczne, nie dysponują zasobem mieszkaniowym czy środkami finansowymi na zapewnienie lokalu spełniającego warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński zasugerował, że w dłuższej perspektywie obowiązek zapewnienia mieszkań i rekompensaty kosztów przeprowadzki powinien jednak spoczywać na właścicielach lokali. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR