Rozpoczynają się Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: krakow.pl/Rynek Seniora   05 czerwca 2015 09:09


Rozpoczynają się Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie

Dziś (5 czerwca) rozpoczyna się największa impreza dla seniorów w Polsce. Przez trzy dni Kraków będzie miejscem edukacji i integracji seniorów z całej Polski, podczas których odbędzie się m.in. II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Dzień Zdrowia Seniora oraz liczne koncerty i pokazy. Seniorzy przejmą od prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

- Celem Senioraliów jest zasygnalizowanie, że miasto kocha i służy seniorom, a ci którzy chcą być aktywni, znajdą pełne poparcie w tej sprawie - powiedziała podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Anna Okońska-Walkowicz poinformowała także o działaniach miasta na rzecz seniorów: Krakowskim Centrum Seniora, w którym na rzecz swoich rówieśników pracują wolontariusze-seniorzy, Letniej Akademii Seniora, w której wzięło udział 650 osób, Krakowskiej Radzie Seniorów. Miasto przeznaczyło 14 mln zł na 5 lat na Program Aktywności Seniorów, w ramach którego powstanie sieć lokalnych Centrów Aktywności Seniorów znajdujących się we wszystkich dzielnicach. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs w tej sprawie.

Tegoroczna edycja to już druga odsłona Ogólnopolskich Senioraliów. W zeszłym roku impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów z całej Polski.

Inauguracją wydarzenia będzie otwarcie 5 czerwca na Placu Szczepańskim dwóch wystaw: „Twórczość seniorów" oraz „Moja babcia, mój dziadek", na której zaprezentowane zostaną prace uczniów krakowskich szkół. Następnie odbędzie się pokaz sprzętu żeglarskiego, turniej szachowy, a w Sali „Sokoła" (ul. Piłsudskiego) – m.in. pokazy seniorskiego tai chi, hoola hop oraz tańców towarzyskich.

Drugiego dnia Senioraliów, w godzinach 9:00-16:00 rozpocznie się w teatrze im. J. Słowackiego na II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podczas niego prelegenci będą dyskutować na tematy związane z szeroko pojętą sytuacją społeczną seniorów, możliwościami jakie oferuje im społeczeństwo oraz rozwojem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na Placu Szczepańskim odbywać się będą imprezy nie tylko dla seniorów: występy artystyczne, warsztaty kulinarne. Od godz. 19 zacznie się „Taneczna majówka w czerwcu" – potańcówka dla wszystkich przy dźwiękach polskich przebojów XX wieku (prowadzenie Waldemar Domański, Biblioteka Polskiej Piosenki).

Trzeci dzień rozpocznie się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą w intencji seniorów w Bazylice Mariackiej. Tuż po niej o godz. 11:30 na Placu Szczepańskim Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski przekaże klucze do miasta przedstawicielom środowiska senioralnego. Przez cały dzień na Placu Szczepańskim m.in. pokaz mody 60+, konkurs na najpiękniejszy kapelusz i pokazy nordic walking.

Jednocześnie w Małopolskiej Szkole Wyższej im. Dietla (Rynek Główny 34) w godzinach 11:00-16:00 Stowarzyszenie Manko - Głos Seniora organizuje Dzień Zdrowia Seniora, podczas którego uczestnicy będą mogli bezpłatnie się przebadać oraz wysłuchać wykładów na tematy związane ze zdrowiem. Seniorzy (60+) będą mogli wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora, którą posiada już 11 tysięcy osób i honoruje ją do tej pory 200 firm i instytucji. Będzie można także porozmawiać z członkami Rady Krakowskich Seniorów i wolontariuszami Krakowskiego Centrum Seniora.

Senioralia będą również okazją do inauguracji ogólnopolskiego konkursu „Opowiedz nam swoją historię", kampanii „Bezpieczny Senior" oraz akcji „Młodzi- starszym".

Organizatorami II Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie są Miasto Kraków oraz Stowarzyszenie MANKO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.