RPO: musimy pilnie pomóc tym najsłabszym spośród najstarszych i ich opiekunkom
Autor: RPO, DK/Rynek Seniora   04 października 2016 10:28

Rządowe programy pomocowe i aktywizujące docierają przede wszystkim do seniorów w dobrej kondycji. Pilnie potrzebne są programy pomagające najstarszym, najsłabszym oraz ich opiekunkom - mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar podczas inauguracyjnej sesji II kadencji Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów.

Posiedzenie odbyło się 3 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Wiele rzeczy, wiele spraw i idei starzeje się na tym świecie, ulega presji czasu. Lecz nie starzeje się godność, nie starzeje się solidarność. One są z nami, odradzają się w każdym pokoleniu – podkreślał na początku swojego wystąpienia RPO.

Naruszenia praw osób starszych
Rzecznik zaznaczył, że prawa człowieka to także prawa seniorów. Wskazywał, że w wielu przypadkach osoby starsze są dyskryminowane - ze względu na wiek, z powodu towarzyszącej podeszłemu wiekowi słabości i ograniczenia sprawności. 

Zwolnienie z pracy ze względu na wiek, odmowa uczestnictwa w szkoleniach, utrudnianie podnoszenia kwalifikacji starszym pracownikom - to przejawy nierównego traktowania ze względu na wiek

- W szpitalu pozostawienie tacy z posiłkiem przy łóżku osoby, która nie może samodzielnie jeść, nie udzielenie jej pomocy w zjedzeniu posiłku - jest poniżającym traktowaniem. Badanie lekarskie, zabiegi medyczne w obecności osób trzecich - to naruszenie prywatności - wyliczał rzecznik.

Jak relacjonował, ze skarg, które trafiają do RPO oraz przeprowadzanych badań wynika, że skala naruszeń praw seniorów jest bardzo duża.

- Stają się ofiarami w swoich własnych rodzinach, są wykorzystywani, poniżani, nieludzko traktowani. Samotni lub osamotnieni, pozbawieni kontaktu z innymi ludźmi, zamknięci w swoich mieszkaniach, z których nie mogą samodzielnie wyjść. Lub umieszczani przez rodziny w domach pomocy społecznej, wyrwani ze środowiska sąsiadów, zmuszeni do rozstania się z najbliższym przyjacielem – kotem lub psem. Pozbawieni właściwej opieki medycznej, często wręcz zatruwani nadmiarem leków – mówił.

Potrzeby w ochronie zdrowia
Opowiedział o idei spotkań regionalnych RPO, w których biorą udział również przedstawiciele środowiska seniorów. Najczęściej zgłaszane przez nich  problemy to brak dostępu do poradni geriatrycznych, rehabilitacji, ośrodków dziennego pobytu dla osób z demencją. Brak podstawowego wsparcia dla opiekunów osób starszych, tracących samodzielność stopniowo (w przypadku choroby Alzheimera) lub nagle - z dnia na dzień (z powodu wylewu bądź udaru).

RPO wielokrotnie występował do ministra zdrowia zwracając uwagę na główne niedomagania systemu opieki zdrowotnej dla seniorów.

Zwracał uwagę na niedostateczne przygotowanie lekarzy do opieki nad osobami w podeszłym wieku, brak krajowej strategii polityki zdrowotnej wobec ludzi starszych, brak odpowiedniej liczby specjalistów z zakresu geriatrii, oddziałów i nowych poradni geriatrycznych, nowych metod diagnozowania chorób otępiennych, właściwego systemu finansowania oraz instrumentów wsparcia dla osób opiekujących się osobami starszymi, a także narodowego programu alzheimerowskiego.

Na pomoc najsłabszym i ich opiekunom
Rzecznik mówił też o wyzwaniach w dziedzinie praw seniorów. W najtrudniejszej sytuacji są dziś w Polsce osoby najstarsze, dotknięte wielochorobowością, niesamodzielne.

- Wdrożenie ze wszech miar pozytywnych rządowych programów, takich jak ASOS i Senior WIGOR, trafia przede wszystkim do aktywnych i tych, którzy są w dobrej lub średniej kondycji. Pilnie potrzebne są programy pomagające najstarszym, najsłabszym oraz ich opiekunkom. Wymaga to włączenia kwestii starzenia się społeczeństwa w główny nurt polityki zarówno centralnej, jak i lokalnej - podkreślał dr Bodnar.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR