RPO: największy postęp w polityce senioralnej, głównie na szczeblu lokalnym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: RPO, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   10 grudnia 2014 11:08


RPO: największy postęp w polityce senioralnej, głównie na szczeblu lokalnym Na zdjęciu prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Fot. Piotr Drabik/Flickr.com (CC BY 2.0)

Odblokowanie polityki senioralnej i międzypokoleniowej, zwłaszcza na szczeblu lokalnym - wymieniła rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz na pierwszym miejscu wśród obszarów, w których nastąpiła poprawa z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka i obywatela. Odnotowała przy tej okazji m.in. uchwalenie ważnej dla seniorów ustawy o odwróconej hipotece.


Rzeczniczka przygotowała w sumie listę pięciu obszarów, w których - w jej ocenie - nastąpiła poprawa. - Duże nadzieje budzą deklaracje nowego rządu o przykładaniu większej uwagi do spraw społecznych (zapowiedź budowy systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla osób w trudnej sytuacji materialnej; tworzenia dziennych domów opieki np. dla chorych na Alzheimera czy Parkinsona oraz lepszego dostępu do dóbr kultury dla osób niezamożnych) - oceniła też RPO.

W pierwszej kolejności przedstawiła jednak ranking problemów, które stanowią największe zagrożenie w zakresie przestrzegania praw człowieka i obywatela w kraju - z okazji przypadającego w środę (10 grudnia) Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Podobnie jak przed rokiem, za największe zagrożenie RPO uznała brak efektywnych regulacji prawnych i działań administracji w sytuacji skrajnej biedy, wykluczenia społecznego i bezdomności - zjawisk, które wciąż dotykają znacznych kręgów społecznych.

Na drugim miejscu znalazły się trudności w dostępie do publicznej służby zdrowia. RPO uznała, że system jest wciąż nieefektywny i mało przyjazny pacjentom, co przejawia się m.in. problemami z dostępem do lekarzy specjalistów, brakiem wydajnego sposobu rozliczania świadczeń ponad ustalony limit i nierealizowaniem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Prawo nie chroni seniorów
Na kolejnych pozycjach wymieniła m.in problemy związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, niski poziom systemu stanowienia prawa, brak skutecznych mechanizmów prawnych i działań państwa chroniących osoby starsze i nieporadne przed nieuczciwymi praktykami handlowymi przedsiębiorstw, banków i tzw. parabanków.

RPO podkreśla, że problemy te nie wyczerpują listy zagrożeń. Jej zdaniem nie można też bezwzględnie stwierdzić, który z nich jest bardziej pilny do rozwiązania.

Rzeczniczka przygotowała też listę pięciu obszarów, w których - w jej ocenie - nastąpiła poprawa. Na pierwszym miejscu wymieniła tu odblokowanie polityki senioralnej i międzypokoleniowej, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. Odnotowała przy tej okazji m.in. uchwalenie ważnej dla seniorów ustawy o odwróconej hipotece.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.