RPO: należy odejść od wielkich ośrodków opiekuńczych na rzecz małych, lokalnych
Autor: PAP/Rynek Seniora   19 marca 2015 08:59

Konieczna jest deinstytucjonalizacja opieki - np. dla chorych przewlekle lub z chorobami psychicznymi. Należy odchodzić od wielkich ośrodków opiekuńczych na rzecz małych, lokalnych placówek, podążając w stronę ośrodków dziennego pobytu - uważa rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Lipowicz brała udział w środę (18.03) w posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej poświęconym przestrzeganiu praw osób starszych.

W jej ocenie sytuacja seniorów to kwestia traktowana w naszym kraju poważnie, która weszła na dobre do głównego nurtu polityki i debaty publicznej.

Pierwsze działania
Podkreśliła, że atmosfera wokół tego tematu znacznie się zmieniła po tym, jak Komisja Europejska ogłosiła 2012 r. Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Polska została zaliczona do grona trzech krajów (obok Irlandii i Austrii), które w czasie tego roku dokonały największych zmian w polityce senioralnej i najlepiej zrealizowały jego idee.

W MPiPS powołano wtedy Departament Polityki Senioralnej, w następnym roku przyjęto m.in. założenia długofalowej polityki senioralnej, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) oraz program "Solidarność pokoleń", którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej osób w wieku 50+.

Podejmowane są działania na rzecz rozwoju geriatrii, a w ostatnich dniach przyjęto program Senior-WIGOR, w ramach którego powstawać mają domy dziennego pobytu dla seniorów.

Zmienić model opieki
Zdaniem RPO te działania zmierzają w dobrym kierunku, ale potrzebujemy mapy drogowej, która by je zintegrowała i wyznaczyła konkretne cele oraz terminy ich realizacji.

Lipowicz przekonywała, że najważniejszą kwestią z zakresu ochrony zdrowia są domy dziennego pobytu dla cierpiących na choroby Alzhaimera i Parkinsona. Jej zdaniem tworząc różnego rodzaju kluby seniora, należy dążyć do klubów integracyjnych, które by łączyły osoby w różnym wieku i w różnej sytuacji.

Według rzeczniczki konieczna jest też deinstytucjonalizacja opieki - np. dla chorych przewlekle lub z chorobami psychicznymi. Należy odchodzić od wielkich ośrodków opiekuńczych na rzecz małych, lokalnych placówek, podążając w stronę ośrodków dziennego pobytu. Podkreśliła, że Polska może otrzymać na to duże środki z UE, należy jednak o nie zabiegać, czego nie robimy.

Najgorzej na wsi
Zaznaczyła, że w najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, są obecnie chorzy leżący, mieszkający na obszarach wiejskich. Wskazywała, że pomocą dla takich osób może być ruch hospicyjny, a także wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, specjalnych łóżek itp. Jednak tego rodzaju placówki rozwijają się i są już dostępne w miastach, jednak na wsiach ich brakuje.

Lipowicz zwracała tez uwagę, że osoby starsze są grupą zróżnicowaną i mają bardzo różne problemy. W zupełnie innej sytuacji są np. sześćdziesięciolatkowie, którzy często są aktywni zawodowo, a w innej ludzie po 85. roku życia, częściej samotni i w gorszym stanie zdrowia. Dlatego - jak przekonywała - należy traktować je inaczej i przygotowywać dla nich inne strategie działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.