RPO rekomenduje: asystent dla osób z niepełnosprawnościami
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 czerwca 2015 09:11

Nie koncentrowanie się na medycznych aspektach niepełnosprawności, a integracja i aktywizacja społeczna są drogą do realizacji praw zawartych w Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych - wynika ze sprawozdania RPO na temat sytuacji osób niepełnosprawnych.

W biurze rzecznika w środę (24 czerwca) odbyło się spotkanie dotyczące tego, jak w latach 2012-2014 realizowana była konwencja. Na spotkaniu przedstawiono raport RPO o sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce oraz Społeczny Raport Alternatywny z realizacji konwencji, który przygotowały organizacje pozarządowe.

Według RPO, aby prawa zawarte w konwencji były realizowane, niezbędne jest przyjęcie ogólnokrajowej strategii o prawach osób niepełnosprawnych oraz opracowanie i wdrożenie jednolitego sytemu orzekania w zakresie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich obszarach życia: opiece zdrowotnej, edukacji, pracy.

Ze sprawozdania wynika też, że konieczne jest zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia i wprowadzenie form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną; odstąpienie od zakazów małżeńskich, bo zdarza się, że osoby z niepełnosprawnościami nie mają prawa do decydowania o tej sferze swojego życia. Podkreślono też konieczność ochrony osób z niepełnosprawnościami przed dyskryminacją, dbanie o nietworzenie barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej.

RPO rekomenduje też przyjęcie i wdrożenie ustawy o darmowej pomocy prawnej, wprowadzenie instytucji asystenta dla osób z niepełnosprawnościami i zmianę modelu opieki instytucjonalnego na bardziej rodzinny. Chodzi o to, by osoby niezdolne do samodzielnego życia przebywały w przyjaznych, rodzinnych, niewielkich placówkach, a nie ogromnych domach opieki społecznej.

Na spotkaniu przedstawiono także raport społeczny dot. sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Według jego autorów, sytuacja zmienia się w Polsce na lepsze, ale zmiany zachodzą zbyt wolno i często dopiero w reakcji na protesty grup społecznych. - Polska potrzebuje głębokiego przedefiniowania polityki społecznej, w przeciwnym wypadku prawa osób z niepełnosprawnościami nie będą przestrzegane - napisano w sprawozdaniu.

Według strony społecznej największym problemem jest ogromna nierówność sytuacji niepełnosprawnych w miastach i na wsi. Za drugą nierozwiązaną kwestię uznano model orzekania o niepełnosprawności, który zdaniem autorów raportu wymaga dogłębnej reformy. Pilnym działaniem, jak wskazano, jest też umocowanie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który dziś jest sekretarzem stanu w resorcie pracy. Według organizacji pozarządowych powoduje to, że sprawy osób z niepełnosprawnościami traktowane są tylko jako zadanie ministerstwa, a źródła ich finansowania szuka się jedynie w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Innym postulatem strony społecznej jest odejście od przyjmowania, że wsparcie i usługi dla niepełnosprawnych muszą być uzależnione od kryterium dochodowego, jakie uzyskuje rodzina, w której funkcjonuje osoba niepełnosprawna.

Spośród 38,5 mln Polaków - według GUS - 4,6 mln ma urzędowe poświadczenie niepełnosprawności. Według organizacji pozarządowych system orzekania nie obejmuje wszystkich przypadków i można szacować, że postanowienia Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych mogą dotyczyć prawie 1/4 Polaków.

Polska ratyfikowała konwencję w 2012 r. Zawiera ona przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Dokument podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.