RPO: rozbudowa polityki senioralnej to dobry kierunek

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 grudnia 2015 16:29


RPO: rozbudowa polityki senioralnej to dobry kierunek Na zdj. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Utrzymujące się problemy związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości i niski poziom stanowionego prawa - to według RPO aktualne zagrożenia przestrzegania praw człowieka w Polsce. Pozytywem jest m.in. rozbudowa polityki senioralnej i ułatwienie mediacji.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przedstawił w poniedziałek w Warszawie "Ranking RPO 2015" ws. zagrożeń i szans dotyczących praw człowieka.

RPO wskazał dziesięć obszarów zagrożeń, nie przesądzając, który z nich jest mniej lub bardziej pilny. Ranking powstał na podstawie skarg napływających do Biura oraz oceny sytuacji i stanu prawnego. Wiele z problemów, jak zaznaczył Rzecznik, sygnalizowane jest od lat. Ranking, jak określił RPO, jest swoistą listą wyzwań. 

Wybrane problemy i zagrożenia

Wśród największych zagrożeń z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka i obywatela w naszym kraju RPO wskazał brak efektywnych regulacji prawnych i działań administracji w sytuacji skrajnej biedy i wykluczenia społecznego oraz brak skoordynowanych działań na rzecz przeciwdziałania bezdomności. Chodzi m.in. o przeszkody w tworzeniu zasobów lokali komunalnych i socjalnych w gminach oraz programów wyprowadzania z bezdomności.

W ocenie Rzecznika, niepokojący jest niski poziom stanowionego prawa - np. słaba jakość ustaw; brak społecznej a nie tylko prawnej oceny skutków regulacji; prowadzenie fasadowych konsultacji społecznych lub ich pomijanie czy skomplikowanie i nieprzejrzystość prawa podatkowego.

Zdaniem RPO brak jest jednolitych standardów publikowania wyroków sadowych, widoczne są zaległości w wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz ratyfikowaniu umów międzynarodowych istotnych dla ochrony praw jednostki; wyroki TK dotyczące np. stosowania środków operacyjnych przez policję i inne służby nie są wykonywane.

W ocenie RPO, nie maleją trudności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. System, zdaniem Bodnara, wciąż jest nieefektywny i mało przyjazny pacjentom. Wśród konkretnych problemów Rzecznik sygnalizuje m.in. brak efektywnego mechanizmu zagwarantowania dostępu do świadczeń w przypadku powołania się przez lekarza na tzw. klauzulę sumienia.

Według Rzecznika brakuje skutecznych mechanizmów prawnych i działań państwa chroniących osoby starsze czy nieporadne przed nieuczciwymi praktykami handlowymi przedsiębiorstw, banków czy tzw. parabanków.

Plusy: pomoc prawna i rozbudowa polityki senioralnej
Wśród pozytywów RPO odnotowuje uchwalenie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ustawa, która wejdzie w życie od nowego roku zagwarantuje określonym grupom m.in. ubogim i seniorom, otrzymanie profesjonalnej pomocy od adwokata czy radcy prawnego.

Wśród działań podejmowanych w dobrym kierunku RPO wskazuje także m.in. rozbudowywanie polityki senioralnej i międzypokoleniowej oraz nowelizację ustawy o stowarzyszeniach, która uprasza procedurę ich tworzenia.

RPO docenia ponadto rozwój polityki prorodzinnej państwa, w tym np. wspieranie programów tzw. budownictwa na wynajem. Bodnar wśród pozytywów wskazał również nowelizację ustawy o finansowaniu wsparcia tworzenia lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych oraz wejście w życie ustawy o petycjach i przyjęcie nowego prawa o zgromadzeniach.

RPO pozytywnie ocenia m.in. utworzenie instytucji Rzecznika Finansowego, który ma pomagać konsumentom w ochronie związanej z działalnością podmiotów rynku finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.