RPO: seniorzy nie powinni płacić za zaświadczenia lekarskie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: www.rpo.gov.pl, MK/Rynek Seniora   24 listopada 2015 13:34


RPO: seniorzy nie powinni płacić za zaświadczenia lekarskie Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w największym stopniu dotyczy słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Fot. Kluczek, materiały prasowe

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zaświadczenia lekarskie dla seniorów umożliwiające im uczestnictwo w zajęciach sportowych powinny być bezpłatne. Fakt, że osoby starsze muszą za nie płacić jest sprzeczny z deklaracjami zawartymi m.in. w „Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020”.

RPO wystosował w tej sprawie pismo Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła. Dr Adam Bodnar przypomina w nim, że kwestię odpłatności (lub jej braku) za wydawanie zaświadczeń lekarskich reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W myśl zawartych w niej przepisów świadczeniobiorcy nie przysługują m.in. orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na jego życzenie, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia, nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.  

To oznacza, że świadczeniobiorcom, wśród których najliczniejszą grupę stanowią słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, nie przysługują zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych. Bez nich zaś nie mogą oni uczestniczyć w niektórych zajęciach organizowanych przez UTW.

Jak czytamy w piśmie RPO „brak możliwości wydawania bezpłatnie seniorom powyższych zaświadczeń lekarskich budzi moje wątpliwości w kontekście szerokiego katalogu ‘zwolnień’ z odpłatności orzeczeń i zaświadczeń przewidzianych w omawianym przepisie, jak również w odniesieniu do deklarowanej polityki rządu wobec seniorów i zapowiedzi priorytetowego traktowania problemu poprawy funkcjonowania systemu opieki nad seniorami”.

Dr Adam Bodnar przypomina, że otoczenie seniorów szczególną troską oraz zwiększenie ich aktywności fizycznej wpisuje się w „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020”. Przewiduje ona m.in. zapewnienie seniorom możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu. Wśród priorytetów w tym zakresie definiowanych jako „Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna” (2.1.2)  wskazuje się jako cel - „Rozwój i wspieranie aktywności fizycznej” (cel 3).  

„W związku z powyższym (…) zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o rozważenie potrzeby i możliwości zmiany obowiązujących przepisów, w kierunku zaliczenia zaświadczeń lekarskich związanych z uczestnictwem seniorów w zajęciach sportowych do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” - pisze RPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.