RPO w Łodzi: duże problemy osób starszych i niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 kwietnia 2016 09:52


RPO w Łodzi: duże problemy osób starszych i niepełnosprawnych Adam Bodnar prowadził w Łodzi rozmowy z organizacjami pozarządowymi m.in. na temat problemów osób starszych. Fot. www.rpo.gov.pl

Problemy osób starszych oraz dostęp do pracy dla osób niepełnosprawnych to najważniejsze tematy poruszane w Łodzi podczas spotkania przedstawicieli organizacji społecznych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Adam Bodnar powiedział, że w Łodzi dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami dotyczyła różnych tematów, a wśród najważniejszych wymienił problemy osób starszych.

Podczas spotkania w czwartek (14 kwietnia) przypomniano, że Łódź jest jednym z najstarszych pod względem wieku miast w Europie i może mieszkać w nim nawet 30 tys. osób z demencją. M.in. z tego powodu brakuje miejsc w publicznych domach opieki społecznej.

- Nie ma tutaj typowej dla innych miast wymiany pokoleniowej. Z tym wiąże się problem dostępności mieszkań, egzekucji komorniczych, eksmisji, braku lokali socjalnych. Przy tak dużym procencie osób starszych trudno jest też stworzyć odpowiedni program polityki społecznej i zdrowotnej - wyjaśnił RPO.

Innym ważnym tematem według Bodnara był problem dostępu do pracy dla osób niepełnosprawnych.

- Dużo młodych osób z niepełnosprawnościami po szkołach zawodowych ma problemy ze znalezieniem pracy. Pracodawcy nie chcą na przykład zatrudniać niesłyszących - przyznał.

Poruszana była też kwestia spraw mieszkaniowych związana z rewitalizacją kamienic, która prowadzi do eksmisji do lokali socjalnych o niskich standardach. Rozmawiano także o osobach mieszkających na działkach.

RPO poprowadził również debatę pt. "Zasady ochrony pracy w świetle art. 24 Konstytucji" na Uniwersytecie Łódzkim. Jej głównym tematem było bezrobocie, sytuacja na łódzkim rynku pracy po upadku fabryk przemysłu lekkiego i prawa pracownika.

Debata w Łodzi to kolejna wizyta regionalna RPO - wcześniej Adam Bodnar był m.in. w woj. zachodniopomorskim, na Podlasiu i Suwalszczyźnie, w Kielcach, w Poznaniu, na Podkarpaciu i w Koninie. Wcześniej w woj. łódzkim RPO odwiedził Skierniewice i Piotrków Trybunalski. Bodnar zapowiedział, że Łódź nie kończy wizyty w Łódzkiem, ale do innych miast wróci w drugiej połowie 2016 r.

Jak tłumaczył 14 kwietnia 2016 r. na konferencji prasowej w świetlicy Polskiego Związku Głuchych w Łodzi, bezpośrednie spotkania w regionach to jego pomysł na sprawowanie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Uważam, że osoba, która pełni taką funkcję z poziomu Warszawy i zza biurka nie zrozumie i nie pozna wszystkich problemów w Polsce. Te spotkania dostarczają paliwa i energii do działania. W rozmowach z lokalnymi aktywistami, którzy działają na rzecz innych osób, można w dość łatwy sposób zidentyfikować, co jest w Polsce najważniejsze, czym trzeba się zająć i jak szukać konkretnych rozwiązań problemów - tłumaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.