RPO zapowiedział raport i zbadanie zjawiska przemocy wobec starszychPAP/Rynek Seniora - 31 marca 2017 12:48


Problemy praw osób starszych i przemocy wobec nich były ważnymi tematami spotkań z mieszkańcami Dolnego Śląska - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który przez miniony tydzień odbył siedem spotkań w regionie.

Jak mówił w piątek (31 marca) na konferencji prasowej we Wrocławiu Bodnar, jednym z tematów omawianych podczas spotkań było zjawisko przemocy.

- Problem przemocy pojawia się na wielu spotkaniach w kraju. Jednak tutaj na Dolnym Śląsku poruszano go nie tak, jak bywa to najczęściej, w kontekście przemocy domowej wobec kobiet i dzieci, ale wobec osób starszych i to zwróciło moją uwagę - powiedział Bodnar.

Rzecznik zapowiedział, że w najbliższym czasie właśnie temat przemocy wobec osób starszych będzie przez jego biuro szczególnie wnikliwie badany.

- To jest niezwykle ważne, co się takiego dzieje w domach, w relacjach międzypokoleniowych, że osoby starsze, często bezbronne są narażone na przemoc - powiedział rzecznik.

Zapowiedział, że biuro RPO przygotowuje raport na temat przemocy wobec starszych, a jego przedstawienie nastąpi w Wałbrzychu.

Bodnar poinformował, że podczas spotkań w regionie poruszano również m.in. tematy dostępu do informacji publicznej, używania przez policję radarów, praw osób niepełnosprawnych, braku wsparcia organizacji pozarządowych.

Spotkania z mieszkańcami odbyły się w Bogatyni, Zgorzelcu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Świdnicy, Legnicy i we Wrocławiu.