RPO: zaświadczenia dot. zajęć sportowych dla seniorów będą bezpłatne

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 stycznia 2016 11:02


RPO: zaświadczenia dot. zajęć sportowych dla seniorów będą bezpłatne Na zdj. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

Wydawanie seniorom - studentom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zaświadczeń lekarskich o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych będzie bezpłatne - deklarację taką RPO otrzymał z Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystąpił w tej sprawie do resortu zdrowia. W przesłanej mu odpowiedzi ministerstwo wskazało, że sygnalizowane przez rzecznika zagadnienia będą przedmiotem prac przy najbliższej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

RPO wskazywał na kontrowersyjną, jego zdaniem, praktykę pobierania opłat za wydanie seniorom, w tym m.in. studentom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zaświadczeń lekarskich o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zajęć sportowych.

Takie działanie, jak oceniał Bodnar, pozostaje w sprzeczności z priorytetami polityki senioralnej w Polsce. Przypominał, że celem tej polityki jest m.in. rozwój i wspieranie aktywności fizycznej, wśród osób starszych, by jak najdłużej mogły utrzymywać dobry stan zdrowia i prowadzić samodzielne, niezależne i satysfakcjonujące życie.

- Za niezasadne uznać należy tworzenie barier finansowych wpływających na efektywność polityki senioralnej i obciążanie aktywnych seniorów dodatkowymi opłatami - podkreślał RPO. Zwracał się o rozważenie możliwości zmiany obowiązujących przepisów.

W informacji dla RPO resort przekazał, że w ramach nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zaświadczenia lekarskie związane z uczestnictwem seniorów w zajęciach sportowych mają być zaliczone do katalogu bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów świadczeniobiorcy nie przysługują orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na jego życzenie, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.