RPO zlecił badania nt. uprzedzeń wobec starszych i niepełnosprawnych. Trwa poszukiwanie chętnych
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   25 lipca 2016 16:34

Rzecznik Praw Obywatelskich zlecił jednej z agencji badawczych przeprowadzenie badania dotyczącego przemocy motywowanej uprzedzeniami. Poszukiwane są osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat doświadczyły: przemocy, groźby lub zniszczenia mienia, mieszkają na terenie Warszawy oraz m.in. mają więcej jak 65 lat lub są niepełnosprawne.

"Rzecznik Praw Obywatelskich pełni funkcję niezależnego organu ds. równego traktowania, do którego zadań należy m.in. ocena stanu przestrzegania tej zasady w oparciu o wyniki prowadzonych badań" - pisze RPO.

Badanie ma przeprowadzić agencja badawcza PBS Sp. z o.o. Oprócz wymienionych grup obejmie ono także osoby należące do mniejszości etnicznych/narodowościowych, osoby LGBT oraz wszystkich, którzy doświadczyli przemocy, groźby lub zniszczenia mienia i nie przynależą do żadnej z grup.

RPO tłumaczy, że głównym celem inicjatywy jest oszacowanie skali badanego zjawiska - zarówno w grupach wyszczególnionych w przeisach kodeksu karnego, jak i grupach mniejszościowych, których kodeks nie wymienia.

Udział w badaniu polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zadawane podczas rozmowy, która potrwa ok. 30 minut. Pracownicy PBS mogą odwiedzić osoby zainteresowane udziałem w projekcie w dogodnym dla nich miejscu na terenie Warszawy. Wszystkie zebrane informacje zostaną zaprezentowane jedynie w postaci zbiorczych opracowań statystycznych i posłużą tylko i wyłącznie do celów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podaje Biuro RPO, jest to pierwsze badanie tego typu w Polsce, odnoszące się do sytuacji osób należących do wybranych grup społecznych, które doświadczyły określonych przestępstw.

Spośród spraw dotyczących nierównego traktowania i dyskryminacji, które w roku 2015 wpłynęły do Rzecznika Praw Obywatelskich, najwięcej - ponad 30 proc. - odnosiło się do osób z niepełnosprawnością. Niemal 6 proc. z nich dotyczyło uprzedzeń ze względu na wiek.

Czytaj też: RPO: sprawy dot. dyskryminacji najczęściej od osób z niepełnosprawnością

Badanie ma charakter pilotażowy, ale jego wyniki pozwolą na wyciągnięcie pierwszych wniosków dotyczących skutków przestępstw motywowanych uprzedzeniami. Aby umówić się z ankieterem, należy skontaktować się z koordynatorką projektu Mileną Kocoń - telefonicznie (nr 696 471 227 lub 58 555 45 75) lub mailowo: milena.kocon@pbs.pl.

Projekt potrwa do 10 września 2016 r. Wnioski z badania zostaną ujęte w raporcie końcowym Rzecznika Praw Obywatelskich. Na ich podstawie zostaną opracowane rekomendacje dla organów władzy publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR