RPP: placówki medyczne ignorują prawo do obsługi bez kolejki. Będzie kontrola NIK-u?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski, RPP/Rynek Seniora   08 sierpnia 2016 15:29


RPP: placówki medyczne ignorują prawo do obsługi bez kolejki. Będzie kontrola NIK-u? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania praw pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, w tym m.in. inwalidów wojennych i kombatantów oraz honorowych dawców krwi. RPP planuje zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie jeszcze w tym roku kontroli tych podmiotów leczniczych, wobec których stwierdzono nieprawidłowości.

Jak przekonuje RPP, niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają uprzywilejowanej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień.

- W związku z nieprzestrzeganiem tego prawa Rzecznik ponownie zwraca uwagę na funkcjonujące od 18 maja 2014 r. zmienione zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne przywileje w tym zakresie - sygnalizuje RPP.

Kto nie musi i nie powinien czekać  w kolejce?
Rzecznik przypomina, że prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przysługuje inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa oraz zasłużonym honorowym dawcom krwi i zasłużonym dawcom przeszczepu. 

- Osoby te mają także prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach - dodaje.

Według RPP informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

- Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie jest możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących - tłumaczy RPP.

Wyjaśnia przy tym, że w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

RPP wykrył nieprawidłowości
Tymczasem w przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniach wyjaśniających dotyczących dostępu pacjentów posiadających uprawnienia do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością stwierdzono "pewne uchybienia".

- Niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają tej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień. W przypadku kontynuacji leczenia i zleconych badań, pacjenci zobowiązani są oczekiwać na kolejne wizyty w ramach kategorii medycznej – przypadek stabilny, czyli gdy nieudzielenie świadczenia w trybie pilnym nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta - informuje RPP.

Zdaniem Rzecznika korzystanie ze świadczeń poza kolejnością dotyczy nie tylko pierwszej wizyty, ale także kolejnych u lekarza specjalisty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak również wykonania zleconych badań. "Stanowisko RPP jest zbieżne z opinią Narodowego Funduszu Zdrowia, który kontroluje podmioty lecznicze w zakresie prowadzenia list oczekujących na udzielenie świadczeń zdrowotnych" - przypomina Rzecznik.

Z uwagi na występujące trudności w interpretacji przepisów przez placówki medyczne, RPP planuje zwrócić się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o uwzględnienie w toku planowych kontroli w 2016 r. podmiotów leczniczych, wobec których stwierdził naruszenie praw pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR