
Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają zgłoszenia dotyczące nieprzestrzegania praw pacjentów uprawnionych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, w tym m.in. inwalidów wojennych i kombatantów oraz honorowych dawców krwi. RPP planuje zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie jeszcze w tym roku kontroli tych podmiotów leczniczych, wobec których stwierdzono nieprawidłowości.
Jak przekonuje RPP, niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają uprzywilejowanej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień.
- W związku z nieprzestrzeganiem tego prawa Rzecznik ponownie zwraca uwagę na funkcjonujące od 18 maja 2014 r. zmienione zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne przywileje w tym zakresie - sygnalizuje RPP.
Kto nie musi i nie powinien czekać w kolejce?
Rzecznik przypomina, że prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością przysługuje inwalidom wojennym i wojskowym, kombatantom, uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa oraz zasłużonym honorowym dawcom krwi i zasłużonym dawcom przeszczepu.
- Osoby te mają także prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach - dodaje.
Według RPP informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.
- Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie jest możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących - tłumaczy RPP.
Wyjaśnia przy tym, że w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
RPP wykrył nieprawidłowości
Tymczasem w przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniach wyjaśniających dotyczących dostępu pacjentów posiadających uprawnienia do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością stwierdzono "pewne uchybienia".
- Niejednokrotnie podmioty lecznicze wyznaczają tej grupie pacjentów termin udzielenia świadczenia zdrowotnego bez uwzględnienia przysługujących uprawnień. W przypadku kontynuacji leczenia i zleconych badań, pacjenci zobowiązani są oczekiwać na kolejne wizyty w ramach kategorii medycznej – przypadek stabilny, czyli gdy nieudzielenie świadczenia w trybie pilnym nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta - informuje RPP.
Zdaniem Rzecznika korzystanie ze świadczeń poza kolejnością dotyczy nie tylko pierwszej wizyty, ale także kolejnych u lekarza specjalisty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak również wykonania zleconych badań. "Stanowisko RPP jest zbieżne z opinią Narodowego Funduszu Zdrowia, który kontroluje podmioty lecznicze w zakresie prowadzenia list oczekujących na udzielenie świadczeń zdrowotnych" - przypomina Rzecznik.
Z uwagi na występujące trudności w interpretacji przepisów przez placówki medyczne, RPP planuje zwrócić się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o uwzględnienie w toku planowych kontroli w 2016 r. podmiotów leczniczych, wobec których stwierdził naruszenie praw pacjenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych