Rusza "Archiwum Pełne Pamięci" - nowy projekt IPN

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 maja 2017 09:08


Rusza "Archiwum Pełne Pamięci" - nowy projekt IPN Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

IPN uruchamia nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci". Projekt ma na celu pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Na portalu będzie można również zapoznać się z przekazanymi już do Archiwum IPN bezcennymi kolekcjami.

Portal "Archiwum Pełne Pamięci" będzie dostępny od piątku (19 maja); prowadzić go będą archiwiści IPN, którzy chcą w ten sposób nie tylko przybliżyć najnowsze dzieje Polski, ale również chronić od zapomnienia historię przodków.

- Projekt "Archiwum Pełne Pamięci" będzie służył zabezpieczaniu bezcennych spuścizn i kolekcji dokumentów, które z uwagi na ich wartość powinny znaleźć się w zasobie archiwalnym. Chcemy również, by była to platforma wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi rodzinnymi dokumentami - powiedział PAP Grzegorz Trzyna, który w IPN kieruje Wydziałem Zarządzania Zasobem Archiwalnym.

Na portalu dowiemy się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Projekt ten zostanie uruchomiony w placówkach IPN w całej Polsce; dokumenty będą również pozyskiwanie poza granicami kraju, dlatego portal będzie prowadzony w języku angielskim i rosyjskim.

- Potoczne przekonanie jest takie, że w Archiwum IPN znajdują się wyłącznie dokumenty organów bezpieczeństwa państwa z okresu PRL lub dokumentacja dotycząca zbrodni nazistowskich i komunistycznych. Pamiętajmy jednak, że archiwiści i historycy IPN nie pracują wyłącznie z teczkami tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa, ale również z niezwykle wartościowymi darami osób prywatnych - podkreślił Trzyna.

Na stronie będzie można zapoznać się na przykład z materiałami dotyczącymi Tadeusza Starzyńskiego, ps. Ślepowron, który przed wojną był komisarzem Komendy Głównej Policji Państwowej, a w latach 1939-1945 oficerem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej oraz cichociemnym.

- Nie tylko te przekazywane nam dokumenty są ciekawe, ale również okoliczności ich pozyskiwania. Dokumentacja Starzyńskiego trafiła do nas z Edynburga w Szkocji, a odkrył ją Nick Milligan, w domu którego Starzyński mieszkał w czasie wojny. Pan Milligan, przeglądając papiery po zmarłym dziadku, przypadkowo natrafił na polskie przedmioty i dokumenty - mówił Trzyna.

Przed zrzutem do okupowanej Polski - jak opowiadał pracownik Archiwum - Starzyński poprosił dziadka Nicka Milligana o przechowanie prywatnych dokumentów.

- Obawiał się o swoje życie ze względu na podejrzenie o szpiegostwo na rzecz obcego państwa. Po wojnie miał po nie wrócić - dodał archiwista.

Wśród przekazanych materiałów są pamiętniki wojenne Starzyńskiego, fotografie, zbiór legitymacji służbowych, sygnet z herbem Ślepowron, odznaka dywizjonu pociągów pancernych w Anglii, odznaka Policji Państwowej Służba Śledcza oraz orzełek w koronie z rogatywki.

Tadeusz Starzyński w Wielkiej Brytanii był instruktorem szkolącym cichociemnych. W nocy z 8 na 9 kwietnia 1944 r. został zrzucony pod Dobieszynem na Mazowszu i trafił do Wydziału Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa przy Sztabie Komendy Głównej AK. Uczestniczył w powstaniu warszawskim; w listopadzie 1945 r. został aresztowany przez UB i trafił do więzienia na ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie poddano go brutalnemu śledztwu i torturom. Z więzienia wyszedł dopiero w 1956 r.

- W dniu przekazania nam tej dokumentacji państwo Milligan mieli okazję zwiedzić byłe więzienie przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Udali się również na Cmentarz Wojskowy na Powązkach na grób Tadeusza Starzyńskiego. Przy okazji spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, który złożył wizytę na Łączce, gdzie prowadzone są poszukiwania szczątków polskich bohaterów - dodał Trzyna.

Poza materiałami Tadeusza Starzyńskiego w ostatnim czasie do zasobu archiwalnego IPN trafiła również dokumentacja będąca częścią kartoteki wywiadu Armii Krajowej. Bezcenne archiwalia prawdopodobnie pochodzą z m.in. referatu 999 kryptonim "Korweta" Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK, w ramach którego rozpracowywano komunistów.

Więcej informacji o nowej inicjatywie IPN będzie przedstawionych w piątek o godzinie 11 na konferencji prasowej w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR