Rusza kampania "Musimy porozmawiać", ma pomóc osobom w żałobie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 października 2016 09:29


Rusza kampania "Musimy porozmawiać", ma pomóc osobom w żałobie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Twórcy kampanii przy okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych zwracają uwagę, że "opiekunowie chorych w stanie terminalnym i osoby w żałobie często mówią, że czują się izolowane, że są niesłyszane, że bliscy, przyjaciele, współpracownicy krążą wokół tematu, nie mając odwagi go poruszyć; że telefony milkną, znajomi znikają".


Osoba w żałobie wymaga wsparcia otoczenia, przede wszystkim rozmowy. Jak potrzebne jest takie wsparcie w obliczu straty, uświadomić ma akcja "Musimy porozmawiać", którą wspólnie prowadzą fundacje: Nagle Sami i Rak’n’Roll.

Częścią kampanii będzie dzień otwarty Fundacji Nagle Sami i Fundacji Rak'n'Roll, który zaplanowano na 3. listopada oraz premiera dokumentu o radzeniu sobie z żałobą: "Musimy porozmawiać".

Jak pomóc w żałobie?
- W całej tej trudnej sytuacji bliskim zwykle brakuje psychicznego oparcia w kimś, z kim mogliby otwarcie porozmawiać, odreagować silne napięcie emocjonalne. W takich chwilach zwykle czują się bardzo samotni i zdezorientowani - przekonuje psychoonkolog Fundacji Rak'n'Roll, Katarzyna Borowicz.

Autorzy kampanii podkreślają, że przebieg procesu żałoby jest zawsze indywidualny, każdy radzi sobie ze stratą na swój własny sposób.

- Nie ma jednej recepty i jednej formuły, która poprawi nastrój i samopoczucie wdowie, osieroconemu dziecku, czy komuś kto stracił najlepszego przyjaciela (...). Otwartość, słuchanie i wsparcie to najważniejsze co można dać innym, gdy przechodzą przez trudne momenty w życiu - podkreślają.

- Osoby po stracie przyznają, że czują się ogromnie osamotnione, że brakuje im zrozumienia ze strony bliskich, a czasem po prostu zwyczajnej rozmowy. Taka rozmowa może mieć wielką moc. Nazwanie i wypowiedzenie tego, co się przeżywa, potrafi przynieść ogromną ulgę, uporządkować myśli i uczucia, a także pozwala doświadczyć wsparcia i ciepła od drugiej osoby - podkreśla psycholog i terapeuta Fundacji Nagle Sami Anna Sokołowska.

Twórcy akcji zauważają, że bliscy osoby w żałobie często nie wiedzą, w jaki sposób z nią rozmawiać, boją się, że nierozważnie wypowiedziane słowa mogą przysporzyć jeszcze więcej cierpienia. Tymczasem rozmowa to podstawowe narzędzie psychoterapii. Czasami, gdy nie ma wokół bliskich, psycholog będzie właśnie tą osobą, z którą "musimy porozmawiać".

Rozmowa ze zmarłym daje nadzieję
- Niekiedy ludzie, którzy doświadczyli straty, rozmawiają także ze swoimi zmarłymi bliskimi - mówią twórcy akcji.

- Wypowiadają na głos swoje myśli, dzielą się uczuciami, zadają pytania, opowiadają o tym, jak minął im dzień. Zdają sobie sprawę, że nie usłyszą odpowiedzi. Wierzą jednak w to, że są słyszani i wyobrażają sobie, co mogłaby powiedzieć ta druga osoba. To daje im poczucie, że śmierć nie oznacza przerwania więzi, że nie kończy relacji - tłumaczy psycholog.

Takiej "rozmowie" ze zmarłymi poświęcony jest dokument "Musimy porozmawiać", który 3 listopada będzie miał swoją internetową premierę. Film zrealizował Jędrzej Michalak ze Szkoły Filmowej w Łodzi po osobistym doświadczeniu straty. Na dokument składają się nagrania osób, które w ramach terapii mówią do swoich zmarłych bliskich.

- Rozmowa może sprawić, iż osoba w żałobie poczuje się nieco mniej samotna i bardziej zrozumiana. Każdy z nas zna kogoś, kto doświadczył straty. Kogoś, komu świat rozpadł się na kawałki. Kogoś, kto cierpi i tęskni. Pozwólmy im mówić, zechciejmy ich słuchać - apeluje Sokołowska.

Fundacja Nagle Sami, to organizacja, która pomaga osobom po stracie bliskich, przez wsparcie psychologiczne, prawne, zajęcia relaksacyjne. Osoby w żałobie mogą skorzystać z tej pomocy bezpłatnie.

Fundacja Rak'n'Roll ma w założeniu zmieniać "schematy myślenia o chorobie nowotworowej" i działać "na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR