Rusza rekrutacja do szkoły superbabci i superdziadka

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   17 sierpnia 2016 14:30


Rusza rekrutacja do szkoły superbabci i superdziadka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Białymstoku, Rajgrodzie, Krakowie oraz Ozimku ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji "Szkoły Superbabci i SuperDziadka", prowadzonej przez białostocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza". Zajęcia są darmowe i mogą wziąć w nich udział seniorzy, którzy ukończyli 60 lat.

Założeniem szkoły jest dostarczenie opiekunom dzieci wiedzy i umiejętności praktycznych, które mogą być potem wykorzystane w rodzinie. Jak twierdzą organizatorzy warsztatów, szczególne znaczenie dla obecnego pokolenia seniorów ma nauka porozumiewania się zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi, a także umiejętność rozwiązywania konfliktów czy radzenia sobie z lękami wnuków.

- Szkoła SuperBabci i SuperDziadka to miejsce, gdzie dziadkowie mogą doskonalić się w swojej roli. To szansa na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi wnuków. Szkoła uczy, jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom - tłumaczą organizatorzy.

Czego nauczy szkoła?
W roku 2016 w ramach projektu „Aktywna SuperBabcia - Aktywny SuperDziadek” zostaną utworzone trzy nowe szkoły na terenie Polski: w Rajgrodzie (Podlaskie), Ozimku (Opolskie) i Krakowie; zajęcia będą też odbywały się w szkole w Białymstoku.

W projekcie mogą wziąc udział osoby 60+, które posiadają własne wnuki w wieku przedszkolnym i szkolnym. i mają czas na zajęcia raz w tygodniu (od września). Spotkania trwają zazwyczaj 3-4 godziny.

Przewidziano m.in. zajęcia z pedagogiki (m.in. zabawy rozwijające predyspozycje dziecka), kreatywności (warsztaty teatralne, zajęcia w placówkach kulturalnych), medycznych aspektów rozwoju (zasady żywienia, trudności w wymowie).

W dniu 23 sierpnia o godz. 13. w siedzibie białostockiej Klanzy przy ul. Witosa 15B lok. 12 odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych nauką w szkołach.

Idea projektu
Założeniem funkcjonowania "Szkół SuperBabci i SuperDziadka" jest dostarczenie opiekunom dzieci wiedzy i umiejętności praktycznych, możliwych do wykorzystania w rodzinie bez szczególnego sprzętu i materiałów. Podstawową formą zajęć są warsztaty nawiązujące do metody Klanzy, które uwzględniają kolejne kroki pracy w grupie. Należą do nich m.in. metody integracyjne, rozpoznawanie doświadczeń uczestników, aktywne uczenie się, informacja zwrotna.

- Poprzez różne zabawy, działania teatralne, imprezy, wycieczki itp. dzieci zauważają i doceniają osoby starsze. Uczą się prawdy o zmianach w życiu i doceniają aktywność osób starszych ich pomysłowość w organizacji czasu, nadążanie za nowościami w kulturze, pogodny nastrój, chęć towarzyszenia dziecku w jego problemach - wyjaśniają organizatorzy.

Podkreślają przy tym, ze rola babci i dziadka w rodzinie zmienia się i w obecnych czasach jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Dodają, że nie wystarczy pomoc w opiece nad małymi dziećmi, ale trzeba uczyć się jak pomóc w rozwoju dziecka, a czasem dużej "gromadzie" wnuków.

Projekt „Aktywna SuperBabcia - Aktywny SuperDziadek” został dofinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Dotację otrzymały: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział Białostocki i Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział w Krakowie. Organizacje wnioskowały o pomoc w wys. nieco ponad 185 tys. zł, a finalnie uzyskały 165,36 tys. zł.

Szczegółowe informacje o szkołach znajdują się TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR