
W Białymstoku, Rajgrodzie, Krakowie oraz Ozimku ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji "Szkoły Superbabci i SuperDziadka", prowadzonej przez białostocki oddział Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza". Zajęcia są darmowe i mogą wziąć w nich udział seniorzy, którzy ukończyli 60 lat.
Założeniem szkoły jest dostarczenie opiekunom dzieci wiedzy i umiejętności praktycznych, które mogą być potem wykorzystane w rodzinie. Jak twierdzą organizatorzy warsztatów, szczególne znaczenie dla obecnego pokolenia seniorów ma nauka porozumiewania się zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi, a także umiejętność rozwiązywania konfliktów czy radzenia sobie z lękami wnuków.
- Szkoła SuperBabci i SuperDziadka to miejsce, gdzie dziadkowie mogą doskonalić się w swojej roli. To szansa na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi wnuków. Szkoła uczy, jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom - tłumaczą organizatorzy.
Czego nauczy szkoła?
W roku 2016 w ramach projektu „Aktywna SuperBabcia - Aktywny SuperDziadek” zostaną utworzone trzy nowe szkoły na terenie Polski: w Rajgrodzie (Podlaskie), Ozimku (Opolskie) i Krakowie; zajęcia będą też odbywały się w szkole w Białymstoku.
W projekcie mogą wziąc udział osoby 60+, które posiadają własne wnuki w wieku przedszkolnym i szkolnym. i mają czas na zajęcia raz w tygodniu (od września). Spotkania trwają zazwyczaj 3-4 godziny.
Przewidziano m.in. zajęcia z pedagogiki (m.in. zabawy rozwijające predyspozycje dziecka), kreatywności (warsztaty teatralne, zajęcia w placówkach kulturalnych), medycznych aspektów rozwoju (zasady żywienia, trudności w wymowie).
W dniu 23 sierpnia o godz. 13. w siedzibie białostockiej Klanzy przy ul. Witosa 15B lok. 12 odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych nauką w szkołach.
Idea projektu
Założeniem funkcjonowania "Szkół SuperBabci i SuperDziadka" jest dostarczenie opiekunom dzieci wiedzy i umiejętności praktycznych, możliwych do wykorzystania w rodzinie bez szczególnego sprzętu i materiałów. Podstawową formą zajęć są warsztaty nawiązujące do metody Klanzy, które uwzględniają kolejne kroki pracy w grupie. Należą do nich m.in. metody integracyjne, rozpoznawanie doświadczeń uczestników, aktywne uczenie się, informacja zwrotna.
- Poprzez różne zabawy, działania teatralne, imprezy, wycieczki itp. dzieci zauważają i doceniają osoby starsze. Uczą się prawdy o zmianach w życiu i doceniają aktywność osób starszych ich pomysłowość w organizacji czasu, nadążanie za nowościami w kulturze, pogodny nastrój, chęć towarzyszenia dziecku w jego problemach - wyjaśniają organizatorzy.
Podkreślają przy tym, ze rola babci i dziadka w rodzinie zmienia się i w obecnych czasach jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Dodają, że nie wystarczy pomoc w opiece nad małymi dziećmi, ale trzeba uczyć się jak pomóc w rozwoju dziecka, a czasem dużej "gromadzie" wnuków.
Projekt „Aktywna SuperBabcia - Aktywny SuperDziadek” został dofinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Dotację otrzymały: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział Białostocki i Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza Oddział w Krakowie. Organizacje wnioskowały o pomoc w wys. nieco ponad 185 tys. zł, a finalnie uzyskały 165,36 tys. zł.
Szczegółowe informacje o szkołach znajdują się TUTAJ
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych