Rusza trzecia edycja akcji "Senior na drodze. Jestem bezpieczny"PAP/Rynek Seniora - 29 czerwca 2018 10:01


W czwartek (28 czerwca) ruszyła trzecia edycja akcji "Senior na drodze. Jestem bezpieczny", która ma na celu kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań w ruchu drogowym wśród osób w wieku 60+. Zdaniem organizatorów, ta grupa społeczna jest szczególnie narażona na w ruchu drogowym.

Organizowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury akcja informacyjno-edukacyjna obejmowała dotychczas pięć województw, w których było najwięcej wypadków z udziałem najstarszych osób. W tym roku objęła już wszystkie województwa. W każdym odbędą się przeznaczone dla seniorów spotkania informacyjne.

Pierwsze z 34 spotkań odbędzie się już w czwartek, ostatnie - 19 października. Będą organizowane w większych miastach. Seniorzy będą mogli się na nich zapoznać z nowymi przepisami ruchu drogowego i zagrożeniami, jakie czyhają na nich na drogach. Organizatorzy we współpracy z policjantami i ratownikami medycznymi będą także zwracali uwagę na ograniczone możliwości psychofizyczne związane z wiekiem i prezentowali symulacje niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

W ramach akcji będą się również odbywały pokazy ratownictwa medycznego i rozmowy z policjantami, a także dietetykami. Na miejscu będzie też serwis rowerowy, który przeprowadzi bezpłatnie przeglądu jednośladów uczestników spotkania oraz doposaży je w światła, dzwonki i odblaski.

Jak tłumaczył PAP przedstawiciel ratownictwa medycznego Marcin Borkowski, w akcji chodzi o to, by najstarsza grupa społeczna nie była dyskredytowana, bo w związku z zachodzącymi dookoła zmianami seniorzy czasem mogą się czuć zagubieni.

Poinformował też, że na spotkaniach szczególną uwagę, poza ruchem drogowym, organizatorzy poświęcą zachowaniom prozdrowotnym i zachęcaniu seniorów do aktywności fizycznej, która nie obciąża organizmu, np. spacerów, truchtania, nordic walking.

Akcja zakończy się w przeddzień Europejskiego Dnia Seniora, który przypada na 20 października.