Ruszył wirtualny projekt "Szczecin na dawnej fotografii"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lutego 2018 15:40


Ruszył wirtualny projekt "Szczecin na dawnej fotografii" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Muzeum Narodowe w Szczecinie uruchomiło serwis internetowy, w którym można zobaczyć przedwojenne fotografie miasta. W muzeum zachowało się ok. 15 tys. fotografii z terenu Pomorza. Wiele z nich pochodzi z XIX w.

Serwis "Szczecin na dawnej fotografii" (http://www.dawnafotografia.muzeum.szczecin.pl/) to wirtualna wersja dwóch wydawnictw, których nakład został już wyczerpany: "Szczecin z daleka i bliska" oraz "Szczecin w dawnej fotografii". Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- W muzeum zachowało się około 15 tys. fotografii z terenu Pomorza. Ponad 800 szklanych negatywów i przeźroczy oraz około tysiąc zdjęć przedstawia widoki dawnego Szczecina. Teraz dzięki nowoczesnej technologii każdy mieszkaniec miasta może podróżować w przeszłość - powiedział PAP w poniedziałek (26 lutego) rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski.

Dodał, że serwis jest cały czas udoskonalany.

Fotografie zostały podzielone na 11 kategorii: Szczecin z lotu ptaka i widoki ogólne, bulwary nadodrzańskie, Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, wyspa Łasztownia, pomniki, parki i cmentarze, ulice i place miasta, dzielnice, kościoły, zakłady przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej.

W kolekcji znajdują się zdjęcia wielu nieistniejących budynków, w tym strażnicy przy Bramie Portowej, którą zburzono w 1927 r., kamienic przy Odrze zniszczonych w czasie nalotów alianckich czy wysadzonego przez wojska niemieckie w 1945 r. Mostu Kłodnego.

Większość zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej jest anonimowa. Autorem wielu najwcześniejszych fotografii, pochodzących sprzed 1870 r. jest nieznany z imienia Stoltenburg. Fotograf uwiecznił przede wszystkim bramy miejskie, wówczas jeszcze włączone w system umocnień fortyfikacyjnych.

Jeden z najstarszych zakładów fotograficznych Szczecina założyli w 1866 r. bracia Siebe, dziesięć lat później dołączył do nich Chrystian Bachmann. W 1884 r. Louis Klett dał początek firmie specjalizującej się w zdjęciach architektury i zakładów przemysłowych. Najbardziej znanym artystą fotografikiem szczecińskiego krajobrazu portu i nabrzeża był Max Dreblow, który rozpoczął działalność w 1902 r. W pracowni przy moście Kłodnym zgromadził dokumentację wszystkich statków, jakie przez lata zawijały do szczecińskiego portu. W latach 30. XX w. profesjonalną fotografią zajmowano się w około czterdziestu szczecińskich zakładach.

Serwis został uzupełniony o indeks przedwojennych nazw ulic z ich polskimi, powojennymi odpowiednikami, a także mapę Starego Miasta.

Jak informuje muzeum, trwają prace nad uruchomieniem kolejnego serwisu internetowego. Będzie poświęcony Wystawie Zachodniopomorskich kolei Dojazdowych w Gryficach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR