Ruszyła akcja "Rodacy bohaterom". Kombatanci z Kresów dostaną tony imiennych paczek

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 grudnia 2016 13:25


Ruszyła akcja "Rodacy bohaterom". Kombatanci z Kresów dostaną tony imiennych paczek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Rodacy bohaterom" to akcja obdarowywania paczkami z okazji świąt polskich kombatantów mieszkających na dawnych polskich Kresach. W zeszłorocznej edycji zebrano ok. 50 ton produktów. Pierwszy transport darów wyruszy na Ukrainę już w połowie grudnia.

Jak powiedziała we wtorek PAP prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska, zbiórka produktów w tegorocznej bożonarodzeniowej akcji potrwa do końca stycznia 2017 r.

- Wozimy paczki na Kresy sukcesywnie. Pierwszy transport zaplanowaliśmy 15 grudnia na Ukrainę, a potem będą następne aż do lutego. Darów z każdym rokiem jest coraz więcej, więc dzięki temu można je spokojniej przekazać - powiedziała Gosiewska.

W zeszłym roku zebrano około 50 ton produktów. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku zbiorą jeszcze więcej darów.

Paczki nie są anonimowe
- Miłym zaskoczeniem było dla nas, że w tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej dało nam swój honorowy patronat nad akcją. I była to inicjatywa MEN, my wcale o to nie zabiegaliśmy. Uczniowie zawsze licznie uczestniczą w akcji i są bardzo aktywni. To najmłodsi piszą najbardziej serdeczne listy i mocno się angażują w zbiórkę. I to jest bardzo pocieszające - powiedziała Gosiewska.

W akcji "Rodacy bohaterom" obowiązuje zasada, że darczyńcy samodzielnie przygotowują paczkę złożoną z trwałych produktów żywnościowych i artykułów chemii gospodarczej. Paczka nie jest anonimowa - darczyńca powinien włożyć do niej kartkę z życzeniami i kontaktem do siebie. Dzięki temu często pomiędzy obdarowanym i darczyńcą nawiązuje się bezpośredni, np. listowny lub mailowy kontakt.

Gosiewska przypomniała, że kolejną zasadą akcji jest to, że organizatorzy nie zwracają się imiennie do konkretnych instytucji, czy osób o dary na zbiórkę.

- Ograniczamy się do informacji w internecie, ponieważ chcemy, by angażowali się tylko ci ludzie, którzy czują tę potrzebę wsparcia rodaków i kombatantów na Kresach. Widząc jak się akcja rozwinęła, a mamy koordynatorów zbiórek w całym kraju i za granicą, jestem pod wrażeniem ludzkiej życzliwości - powiedziała Gosiewska.

Akcja łączy różne środowiska
Jak dodała, ta spontaniczna akcja łączy ludzi z bardzo wielu środowisk np. uczniów, urzędników, kibiców, żołnierzy.

- W tym roku mamy wiele darów od Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. I to są bardzo liczne i różne środowiska m.in. patriotyczne, ale też biznesowe - powiedziała Gosiewska.

W ramach akcji najpierw wspierano przede wszystkim mieszkających na dawnych polskich Kresach żołnierzy Armii Krajowej, ale dzięki współpracy ze Związkami Polaków obecnie paczki trafiają również do Sybiraków, polskich rodzin wielodzietnych, do osób samotnych.

- Sami kombatanci wskazują nam kolejnych potrzebujących rodaków. I my staramy się dotrzeć do wszystkich Polaków - dodała Gosiewska.

Stowarzyszenie Odra-Niemen działa we Wrocławiu od 2009 r. Jego celem jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych.

Wolontariusze współpracują z Polonią, m.in. porządkują groby Polaków na Kresach, uczestniczą w akcjach wymiany młodzieży, angażują się w akcje upamiętnienia bohaterów np. budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR