Ruszyła kampania społeczna "Aktywni do setki”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DKX/Rynek Seniora   05 marca 2015 16:39


Ruszyła kampania społeczna "Aktywni do setki” Na zdj. inauguracja kampanii Aktywni do setki

"Aktywni do setki” - pod takim hasłem Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu zainaugurowała dziś (5 marca) kampanię społeczną poświęconą aktywizacji osób w wieku emerytalnym przy wykorzystaniu nowych technologii.

Organizatorzy przeprowadzą serię spotkań w Centrach Wolontariatu oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w dziesięciu polskich miastach. Będą one poświęcone promocji aktywności seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania społecznego.

Według danych ZUS w 2013 r. w Polsce w wieku emerytalnym było 4,9 mln osób. Dla dotychczas aktywnych zawodowo osób przejście na emeryturę często stanowi wyzwanie. Dodatkowo, jak wskazuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, seniorzy należą do grupy osób najrzadziej korzystających z internetu.

Aby ułatwić im radzenie sobie z nową sytuacją, Centrum Wolontariatu zdecydowało się przeprowadzić kampanię "Aktywni do setki” promującą zaangażowanie społeczne, w tym wolontariat wśród osób przechodzących na emeryturę. Wszystko to przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych i aplikacji stworzonych z myślą o użytkownikach 60+.

- Akcja "Aktywni do setki” to propozycja dla tych, którzy chcą pozostać zaangażowani społecznie mimo zakończenia pracy zawodowej, wykorzystując przy tym rozwiązania technologiczne - powiedział Dariusz Pietrowski, Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Zaangażować się społecznie i pomagać
W badaniach TNS Polska „Wolontariat osób w wieku 60+” blisko 1/3 ankietowanych seniorów zadeklarowała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracowała w charakterze wolontariusza.

Autorzy kampanii „Aktywni do setki” chcą w szczególny sposób wykorzystać wolontariat kompetencyjny jako narzędzie, które przyniesie korzyści każdej ze stron.

I tak na przykład emerytowany nauczyciel będzie miał szansę zaangażować się społecznie udzielając korepetycji dzieciom w świetlicach środowiskowych, odczuwając przy tym satysfakcję, że jego wiedza jest potrzebna innym. Prawnicy na emeryturze udzielający porad prawnych, księgowi pomagający wypełnić PIT, czy byli korektorzy, tłumaczący, jak poprawnie redagować tekst – przykłady wolontariatu kompetencyjnego osób dojrzałych można by mnożyć jeszcze długo.

- Statystyki dotyczące wolontariatu w Polsce są zatrważające. Jesteśmy na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o zaangażowanie społeczne w Unii Europejskiej. Co tydzień spotykam się z seniorami i tylko co piąty z nich ma bezpośredni dostęp do internetu. Informacja o możliwościach zaangażowania się społecznego powinna być szeroko komunikowana, aby mogła dotrzeć także do starszych osób, ponieważ to właśnie one – ze względu na swoje doświadczenie zawodowe, dyspozycyjność i odpowiedzialność - są świetnymi wolontariuszami - powiedziała Jolanta Kwaśniewska, prezeska Fundacji "Porozumienie bez Barier”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.