Ruszyła rejestracja na Gdańskie Dni Sąsiadów. To już dziesiąta tego typu imprezaPAP/Rynek Seniora - 11 maja 2018 16:41


Rozpoczęła się rejestracja spotkań, które odbędą się w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. Ideą organizowanych od 10 lat spotkań jest integracja mieszkańców w ich miejscu zamieszkania. Tegoroczne rozpoczną się za dwa tygodnie (25 maja) i potrwają do końca czerwca.

Gdańskie Dni Sąsiadów organizują Instytut Kultury Miejskiej (IKM) i Miasto Gdańsk. W poprzednim roku mieszkańcy zorganizowali 181 spotkań, w których uczestniczyło ok. 15 tys. osób. W rekordowym 2016 roku odbyło się 221 spotkań sąsiadów, w których wzięło udział ok. 25 tys. gdańszczanek i gdańszczan.

- Może to być wspólny piknik, święto ulicy, grill w kameralnym gronie lub festyn dla całej dzielnicy - formy spędzania czasu w przyjaznym, sąsiedzkim gronie mogą być bardzo różnorodne - zachęca Marta Bańka z IKM.

Podkreśla, że "jest wiele sposobów, by wspólnie spędzić czas i warto to zrobić, bo chociaż mijamy się na schodach i spotykamy w osiedlowym sklepie, nie zawsze zwracamy na siebie uwagę i rzadko mamy okazję bliżej się poznać".

Anna Urbańczyk z IKM zwraca uwagę, że "Gdańskie Dni Sąsiadów często są również impulsem do rozpoczęcia nowych, sąsiedzkich spotkań czy akcji społecznych podejmowanych np. na rzecz wspólnych podwórek".

Bańka poinformowała, że w ciągu pierwszych kilku dni zarejestrowanych zostało już kilkadziesiąt spotkań. Wśród zgłoszonych spotkań w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów jest wiele, które mają być zorganizowane w miejscowościach poza Gdańskiem. Zarejestrowano m.in. trzy spotkania sąsiadów w Słupsku, w Kleszczewku, Zaskoczynie, Łęgu (gmina Czersk) i w Pruszczu Gdańskim pod hasłem "Sami swoi - sami nowi". Spotkanie można zarejestrować na stronie www.dnisasiadow.pl Organizoatorzy otrzymują pakiet gadżetów pomocnych w organizacji imprezy oraz 3. Urodzinową sąsiedzką książkę kucharską. W pakiecie znajdują się m.in. poradnik "Jak zorganizować Dzień Sąsiada", plakaty, zaproszenia, girlandy, koszulki, balony, kubeczki, talerzyki, torby, wizytówki oraz gadżety dla dzieci. Bańka zaznaczyła, że pakiety będą dostępne dopiero od 15 maja.

IKM podpowiada, że spotkanie można zorganizować "prawie wszędzie", w mieszkaniu, ogrodzie, na ulicy, boisku szkolnym czy w parku. Radzi, że jeśli będzie to pierwsze spotkanie, to lepiej zaplanować je we wspólnej przestrzeni, np. na podwórzu wspólnego domu.

- Będzie to mniej onieśmielające dla osób, które jeszcze się nie znają - dodaje.

Bańka zwraca uwagę, że jeżeli spotkanie ma odbyć się w przestrzeni publicznej, to należy uzyskać zgodę w Zarządzie Dróg i Zieleni lub od właściciela terenu. Jako przykład podaje ubiegłoroczne spotkanie zorganizowane w formie festynu przy SP nr 45 przy ul. Matki Polski we Wrzeszczu. Izabela Posłuszny, organizatorka wydarzenia tłumaczy, że Festyn Rodzinny "Festiwal sztuki" jest to coroczne spotkanie społeczności lokalnej, uczniów, rodziców, nauczycieli, przyjaciół, sympatyków szkoły i sąsiadów. W programie są rozgrywki sportowe (mecz siatkówki, piłki nożnej), kalambury, konkurs na najsmaczniejsze ciasto, sztuka parzenia herbaty, ziołowe kompozycje sałatek i past oraz grill.

Natomiast Paulina Urbańska, inicjatorka wydarzenia na ulicy Jesionowej we Wrzeszczu, która ucierpiała podczas powodzi w lipcu 2016 roku, tłumaczy, że w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów mieszkańcy ulicy "postanowili znów ją ożywić". - Rozdaliśmy uczestnikom Dni Sąsiadów sadzonki kwiatów sezonowych, dzięki którym nasza ulica znów nabierze kolorów, stanie się bardziej przyjazna dla przechodniów - wyjaśniła.

Tematem trzeciej książki kucharskiej, którą zredagowały uczestniczki i uczestnicy Gdańskich Dni Sąsiadów są dania na przyjęcie. Specyfiką publikacji jest pokazanie fotografii autorów i autorek przepisów, a nie samych dań. Jedynym sposobem, aby otrzymać egzemplarz książki jest włączenie się w obchody Gdańskich Dni Sąsiadów i zorganizowanie własnego, sąsiedzkiego spotkania.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało pomóc ludziom zbliżyć się do siebie. Pomysł okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem "Stara Oliwa". Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku. W tym roku w okresie od 25 maja do 30 czerwca spotkania będą organizowane po raz dziesiąty. Najbardziej aktywni są mieszkańcy Wrzeszcza, Śródmieścia i Siedlec.