Ruszyły oficjalne prace nad ustawą o osobach starszych. Pierwsze czytanie po wakacjach
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   05 sierpnia 2015 16:31

Posłowie z Komisji Polityki Senioralnej zdecydowali w środę (5 sierpnia br.) o wystąpieniu z inicjatywą ustawodawczą w sprawie podjęcia przez Sejm ustawy o osobach starszych.

To pierwszy etap prac legislacyjnych nad dokumentem. Komisja chce je kontynuować we wrześniu, tuż po wakacyjnej przerwie. Wtedy ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy.

Projekt przewiduje przede wszystkim nałożenie na Radę Ministrów obowiązku przedstawiania Sejmowi i Senatowi raz do roku informacji na temat sytuacji osób starszych w Polsce. Dokument ten zawierać ma także wnioski i rekomendacje przyszłych działań. 

- Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których nie ukształtowano jeszcze systemu monitorowania sytuacji osób starszych - powiedział poseł Michał Szczerba (PO), przewodniczący komisji. - Przygotowana przez nas ustawa ma szansę stać się ustawą-matką polityki senioralnej w Polsce. Na jej bazie prowadzić będzie można wszelkie działania związane z tą polityką. 

Szczerba zwrócił uwagę m.in. na fakt, że w projekcie, po raz pierwszy na gruncie prawa, zdefiniowane zostały takie pojęcia jak "osoba starsza" i "polityka senioralna". 

Prof. Piotr Błędowski, doradca stały komisji zwrócił uwagę, że dzięki ustawie o osobach starszych demokracja parlamentarna w Polsce otrzyma narzędzie w postaci informacji przygotowanej przez niezależnych ekspertów. Dzięki temu ma ona szansę mieć zupełnie inny charakter niż informacje przygotowane tylko przez rząd.

- Ponadto ustawa zakłada, że monitoring sytuacji osób starszych będzie miał bardzo szeroki zasięg, dzięki temu może mieć charakter międzyresortowy - stwierdził prof. Błędowski.

Czytaj również: Seniorzy będą mieli własną ustawę? Projekt jest już gotowy

Zuzanna Grabusińska, z-ca dyr. Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podkreśliła fakt, że przepisy nakładające na rząd obowiązek monitorowania sytuacji osób starszych będą miały rangę ustawy.

- Ta inicjatywa spotyka się z ogromnym zainteresowaniem środowiska osób starszych w Polsce - mówiła z kolei Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.  

Poseł Iwona Kozłowska (PO), członek komisji, zwróciła uwagę na konieczność umieszczenia w ustawie precyzyjnych przepisów nakładających na rząd obowiązek monitorowania dostępu osób starszych do świadczeń zdrowotnych.

W trakcie dyskusji nad projektem na ten element zwrócił także uwagę Dariusz Poznański, z-ca dyr. Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. W jego ocenie przepisy nowej ustawy powinny nakładać na rząd obowiązek monitorowania dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - ale tylko tych, które są finansowane ze środków publicznych.  

Po dyskusji nad projektem (pierwsza odbyła się 23 lipca br., podczas poprzedniego posiedzenia komisji) posłowie z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej zdecydowali o wystąpieniu przez komisję z inicjatywą ustawodawczą w sprawie podjęcia przez Sejm ustawy o osobach starszych.

Zdecydowano, że podczas dalszych prac nad ustawą komisję reprezentował będzie przewodniczący Michał Szczerba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.