Rybak na etacie ma prawo do emerytury pomostowej, ale właściciel kutra już nie. Będą zmiany?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 lipca 2018 14:33


Rybak na etacie ma prawo do emerytury pomostowej, ale właściciel kutra już nie. Będą zmiany? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej informuje, że właściciele kutrów rybackich pracujący w oparciu o działalność gospodarczą nie mogą w świetle obowiązujących przepisów przechodzić na emerytury pomostowe i kieruje sprawę do Rady Dialogu Społecznego.

Posłowie sejmowej Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęli w środę (18 lipca) odpowiedź ministerstwa gospodarki morskiej na wcześniejszy dezyderat Komisji. Wskazała ona na nierówne traktowanie osób trudniących się rybołówstwem. Właściciel kutra, armator i osoba tam zatrudniona, wykonujący tę samą pracę, są inaczej traktowani przez system emerytalny. Według posłów, rybak zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, natomiast rybak będący właścicielem kutra może przejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Nie mówimy, że nie jest to właściwe dla rybaków, i że nie chcemy takiego rozwiązania - powiedziała w środę na posiedzeniu Komisji wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

- Niemniej jednak w aktualnym kształcie prawnym nie ma możliwości by ta grupa skorzystała nie dla tego, że jej nie doceniamy, tylko z tej prostej przyczyn, że działalność gospodarcza nie jest objęta emeryturą pomostową - dodała.

- Na chwilę obecną nie mamy pomysłu, jak wymyślić konkretne rozwiązania by tę grupę osób pracujących w oparciu o działalność gospodarczą mogły objąć (emerytury pomostowe-PAP). Nie mówimy nie, natomiast kierujemy ten punkt do dalszych prac na Radzie Dialogu Społecznego, która wydaje się najwłaściwszym gremium do wypracowania tego skomplikowanego rozwiązania - kontynuowała Moskwa.

Jej zdaniem, temat jest trudny pod kątem formalnym.

- Dotyczy nie tylko tej grupy, ale pewnie wielu innych, które pracują w oparciu o działalność gospodarczą, a pracują w trudnych warunkach, bo rybacy tu nie są jedyni. Wychodząc naprzeciw, rozpoczniemy prace w Radzie Dialogu Społecznego, gdzie serdecznie zapraszamy - powiedziała na zakończenie Moskwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR