Rybnik, Zamość, Darłowo. Sprawdź, gdzie jeszcze powstaną domy Senior-WIGOR
Autor: MK/Rynek Seniora   28 lipca 2015 11:01

W budynku po byłym przedszkolu, dawnym ośrodku sportowym, w pomieszczeniach, które kiedyś były zapleczem odkrytej pływalni. W takich między innymi miejscach samorządy chcą tworzyć dzienne domy Senior-WIGOR.

Gminy deklarują, że prace remontowe rozpoczną już jesienią, a z końcem tego roku seniorzy zaczną korzystać w placówek.   

Najwięcej domów Senior-WIGOR (po 14) powstanie w województwach śląskim i wielkopolskim. Po 11 placówek ma zostać uruchomionych w woj. podkarpackim i mazowieckim, po 9  w małopolskim i dolnośląskim. Dofinansowanie otrzyma łącznie 119 gmin. Trafi do nich 25,3 mln zł.  

SENIOR-WIGOR: LISTA SAMORZĄDÓW, KTÓRE OTRZYMAJĄ DOFINANSOWANIE

Na liście samorządów, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na przykład Darłowo (Zachodniopomorskie). Z budżetu państwa miasto otrzyma 230 tys. zł. Z własnej kieszeni dołoży 150 tys. Za te pieniądze chce wyremontować siedzibę dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W utworzonej w ten sposób placówce Senior-WIGOR będzie miejsce dla 15 osób.

Z kolei Rybnik (Śląskie) otrzymał dofinansowanie w wysokości 256 tys. zł.  „Dzienny Dom Seniora w naszym mieście powstanie w byłym przedszkolu w Rybniku-Popielowie (ul. Stanisława Konarskiego 49). Obiekt zlokalizowany jest na zadrzewionej i ogrodzonej działce (jednym z warunków konkursu było posiadanie ogrodu)” - czytamy na stronie internetowej miasta.

Zgodnie ze zgłoszonym w konkursie wnioskiem, placówka w Rybniku będzie świadczyła usługi dla 30 seniorów, średnio po 8 godzin dziennie. W placówce znajdzie się pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Nabór do Dziennego Domu Seniora ma się odbywać poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe oraz Rybnicką Radę Seniorów.  

Rządowy program zakłada, że placówki Senior-WIGOR w pierwszej kolejności mają powstawać w mniejszych miastach i miejscowościach. Dlatego właśnie takie samorządy dominują na liście rankingowej konkursu.

Jednym z większych miast, w których powstanie dom Senior-WIGOR jest Zamość. Samorząd otrzyma 240 tys. zł dofinansowania. Jak informuje lokalne media Marcin Gajewski, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa, większość tej kwoty (180 tys.) zostanie wydana na remont budynku zaplecza basenu odkrytego. Za pozostałe 60 tys. zł kupione zostanie wyposażenie domu oraz opłacone jego bieżące funkcjonowanie. Władze Zamościa zakładają, że dom przyjmie pierwszych seniorów już na początku listopada.

Program Senior-WIGOR przyjęty przez Radę Ministrów w marcu tego roku adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

Na program przeznaczone jest 370 mln zł do 2020 roku. Jednostka samorządu terytorialnego może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotację na wyposażenie domu jednorazowo w wysokości nie wyższej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

Czytaj również:
Darłowo: w byłym ośrodku sportu powstanie dom Senior-WIGOR 
Senior-WIGOR: dofinansowanie otrzyma 119 samorządów  
Senior-WIGOR: rządowa obietnica niemożliwa do spełnienia    
Kopacz: do końca roku 100 domów dziennego pobytu dla seniorów

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.