Rynek pracy: raport „Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Seniora   09 września 2015 10:00


Rynek pracy: raport „Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni” Na zdj. prof. Bolesław Samoliński, fundator Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się Fot. archiwum

Celem realizowanego przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się projektu „Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni” jest zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy z powodów zdrowotnych oraz sprzyjanie szybszemu powrotowi do aktywności zawodowej. Na początku września w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został zaprezentowany raport podsumowujący dwuletnie prace nad projektem.

W Polsce mamy do czynienia z gwałtownym procesem starzenia się społeczeństwa. Obserwowane od wielu lat niskie współczynniki dzietności nie zapewniają zastępowalności pokoleń, a istotne wydłużenie przeciętnego trwania życia sprawiło, że udział osób starszych w populacji stale rośnie.

Za niecałe 40 lat średnia wieku w kraju będzie należała do najwyższych w Europie. Komisja Europejska przewiduje, że w przeciągu 50 lat na jedną osobę pracującą będzie przypadał jeden emeryt. Zachodzące zmiany demograficzne wymuszają potrzebę aktywnej polityki państwa w zakresie ograniczania negatywnych następstw procesu starzenia się populacji.

W Polsce 5,9 mln osób w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. Niepokojący jest fakt, że co czwarta z nich opuściła rynek pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności. Ograniczenie zjawiska zbyt wczesnego opuszczania rynku pracy z powodów zdrowotnych jest warunkiem pozyskania i utrzymania wykwalifikowanej siły roboczej. Problem ten stanowi wyzwanie nie tylko dla systemu ochrony zdrowia, ale także dla rynku pracy, systemów zabezpieczenia społecznego i emerytalnego oraz finansów publicznych.

Projekt  „Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni” ma na celu współdziałanie, aby wypracować rozwiązania systemowe, ukierunkowane na zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy z powodów zdrowotnych oraz sprzyjanie szybszemu powrotowi do aktywności zawodowej.

Celem projektu jest również likwidacja barier w zatrudnianiu osób nie w pełni sprawnych. Działania podejmowane w ramach projektu mają sprzyjać  przywracaniu i utrzymaniu dobrego zdrowia oraz możliwie wysokiej jakości życia tych osób.

Raport zobacz TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.