Rząd japoński chce przesiedlać seniorów na prowincję

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   05 stycznia 2015 11:05


Rząd japoński chce przesiedlać seniorów na prowincję

Rząd japoński pracuje nad koncepcjami poradzenia sobie z problemami starzejącego się społeczeństwa. Jedną z nich jest propozycja przeprowadzenia osób po 60. roku życia z dużych miast na prowincję.

Aglomeracje są gęsto zaludnione, brak w nich odpowiedniej liczby punktów, które mogłyby oferować pomoc starszym osobom, a osób wymagających opieki przybywa. Poza miastami sytuacja jest odwrotna, seniorów nie przybywa, a to z kolei pociąga za sobą spadek zatrudnienia w placówkach opieki. Najłatwiej byłoby starszych Japończyków przesiedlić, ale czym ich do tego przekonać?

Specjaliści pracują nad stworzeniem społeczności, które dawałyby nową jakość życia seniorom, którzy zdecydują się na wyprowadzenie z miast. Byłyby wzorowane na tzw. CCRC, czyli Continuing Care Retirement Communities, wielofunkcyjnych zespołach urbanistycznych, które można nazwać miasteczkami trzeciego wieku. W USA CCRC składają się niezależnych mieszkań, domów opieki i ośrodków geriatrycznych. Obecnie w ponad 2000 amerykańskich placówek typu CCRC żyje ponad 750 tys. starszych osób. Do każdego z ośrodków przydzielona jest odpowiednia opieka medyczna.

Japońska wersja takiej społeczności ma wystartować w mieście Kashiwa, w prefekturze Chiba. Miasto pomaga nowym mieszkańcom w znajdywaniu pracy przydzielając ich najczęściej do rozrastających się ośrodków opieki.

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiada wzrost liczby placówek na wzór tej w Kashiwa w ramach nowej polityki rewitalizacji prowincji. Nowa strategia ma wystartować od 2016 roku.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.