Rząd m.in. o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lipca 2016 09:12


Rząd m.in. o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego Rząd wyrazi dziś (12 lipca) opinię ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Rząd ma we wtorek (12 lipca) zająć stanowisko ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rada Ministrów rozpatrzy też m.in. propozycję przedłużenie o 3 lata funkcjonowania obecnych zasad obliczania i wypłat tzw janosikowego.

Zapowiadając zajęcie się przez rząd prezydenckim projektem zmiany dotyczącej wieku emerytalnego premier Beata Szydło mówiła w ubiegłym tygodniu, że Komitet Stały Rady Ministrów udzielił mu pozytywnej rekomendacji, ale dopiero po posiedzeniu rządu będzie można powiedzieć, jaka jest ostateczna opinia.

- W tej chwili moim celem, moim założeniem jest to, żebyśmy do końca roku przyjęli ustawę zmieniającą wiek emerytalny; tak, jak się do tego zobowiązaliśmy - podkreśliła premier w ubiegłą środę.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Resort finansów chce jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.