Rząd powołał zespół, który zbada sytuację osób z niepełnosprawnością
Autor: PAP/Rynek Seniora   30 sierpnia 2016 13:42

Powstał międzyresortowy zespół ds. oceny sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w tej sprawie 29 sierpnia - wynika z Biuletynu Informacji Publicznej KPRM.

Przedstawiciele rządu zapowiadali powstanie zespołu 5 maja, w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych; wówczas przed kancelarią premiera protestowała grupa osób z niepełnosprawnością, ich rodziców i opiekunów. Domagali się prac nad nowym, sprawiedliwym systemem wsparcia, a opiekunowie dorosłych osób niesamodzielnych - wyższego świadczenia. Tego dnia na konferencji prasowej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że w najbliższym czasie premier podpisze zarządzenie ws. zespołu.

Zgodnie z zarządzeniem, zespół jest organem pomocniczym rządu, przewodniczy mu pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. W skład gremium wchodzą przedstawiciele resortów: zdrowia, edukacji, rodziny, finansów, infrastruktury, kultury, nauki, rolnictwa, sportu, sprawiedliwości, MSWiA. W skład zespołu wchodzą też osoby z innych instytucji centralnych, np. ZUS czy NFZ.

Do zadań zespołu należy opracowanie analizy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do edukacji, kultury, zatrudnienia oraz świadczeń zdrowotnych. Zespół ma również wypracować kompleksowy system poprawy sytuacji tej grupy obywateli.

W maju, gdy zapowiadano powstanie zespołu, Radziwiłł mówił, że "rząd widzi bardzo wyraźnie nie tylko konieczność opieki i zajęcia się osobami niepełnosprawnymi, wsparcia ich w różnych sprawach, które dotyczą ich godności, możliwości funkcjonowania w społeczeństwie". Dodał, że rząd dostrzega też problemy osób, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi.

Michałkiewicz zapewniał, że zespół będzie pilnować, by w pracach rządu, działaniach administracyjnych, projektach ustaw postulaty osób niepełnosprawnych były uwzględnione. Zapowiedział przegląd świadczeń i waloryzację tych świadczeń, które od lat nie były podnoszone.

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w Polsce mieszka ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2 proc. ludności kraju.

Środowisko osób z niepełnosprawnościami domaga się kompleksowego podejścia do ich problemów; od lat przeprowadza swoje postulaty prezentuje na organizowanych cyklicznie protestach, m.in. przed kancelarią premier i przed Sejmem. Mówią o niskich świadczeniach, braku stałej rehabilitacji i dostępu do specjalistów; apelują o ujednolicenie systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i wspieranie osób z niepełnosprawnością za pomocą środowisk lokalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR