Rząd w środę m.in. o emeryturach dla funkcjonariuszy PRL

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2016 09:11


Rząd w środę m.in. o emeryturach dla funkcjonariuszy PRL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wśród projektów, którymi w środę (23 listopada) zajmie się rząd, znalazła się m.in. propozycja powołania komisji ws. kontrowersyjnych reprywatyzacji w stolicy. Ministrowie omówią też projekt ustawy obniżającej emerytury i renty funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL.

Rząd ma zająć się m.in. projektem tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Zakłada on m.in., że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do lipca 1990 r. będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym. Rocznie ma być to o ok. 546 mln zł mniej na emerytury i renty z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Projekt zakłada, iż pierwsza wypłata obniżonych świadczeń nastąpi w listopadzie 2017 roku.

Rząd zajmie się ponadto nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wraz z końcem roku traci moc ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016, w związku z czym, bez zaproponowanych w projekcie zmian, NFZ nie mógłby otrzymywać składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Zgodnie z projektem wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie ustalana na dotychczasowych zasadach.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów. Zaproponowano również, by w przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów, po dwukrotnej publikacji ogłoszenia, w skład rady był powoływany kandydat wskazany przez wojewodę. Autorzy projektu wyjaśniają, że w czasie przeprowadzania naboru na członków tych rad organizacje pacjenckie nie zgłaszały kandydatów do pełnienia tej funkcji, co blokowało możliwość powołania rad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR