Rząd zdecydował: Instytut Reumatologii przekształci się w Instytut Geriatrii
Autor: MZ, MK, PAP/Rynek Seniora   25 sierpnia 2015 17:33

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Instytut Reumatologii w Warszawie zostanie przekształcony w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Rada Ministrów wydała we wtorek (25 sierpnia) rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Zaproponowane zmiany dotyczą rozszerzenia działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię i dziedziny pokrewne.

Instytut będzie się zajmował między innymi:
• prowadzeniem badań naukowych  w zakresie  gerontologii  i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność oraz zdrowia publicznego;

• przygotowaniem standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność;

• przygotowaniem standardów kształcenia dla pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;

• kształceniem kadr medycznych w geriatrii.

- Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. Pozwoli to opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi - uzasadnia resort zdrowia.

Instytut Geriatrii będzie oferował porady medyczne i terapię osobom po 60. roku życia. Ma zajmować się starszymi pacjentami, którzy cierpią na wiele chorób i wymagają konsultacji specjalistów z różnych dziedzin.

Ministerstwo zapewnia, że reorganizacja Instytutu Reumatologii nie wpłynie na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, ponieważ dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie.

Po reorganizacji placówki udzielanie świadczeń zdrowotnych w geriatrii i dziedzinach pokrewnych będzie się odbywało obok świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii.

Rozszerzenie działalności placówki o geriatrię i gerontologię będzie wymagać dostosowania jej pomieszczeń i oddziałów do potrzeb osób starszych oraz zatrudnienia nowych specjalistów klinicznych.

Pacjenci nie stracą
Poszerzenie działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię budziło od kilku miesięcy spore kontrowersje. Dyrekcja placówki wiele razy uspokajała, że pacjenci w żaden sposób nie stracą na takiej decyzji.

- Poszerzenie działalności instytutu w żaden sposób nie zakłóci pracy ani oddziałów, ani poliklinik. Chcę z całą mocą podkreślić, że nie planujemy likwidacji ani jednego łóżka - przekonywał podczas marcowego spotkania z przedstawicielami organizacji zrzeszających pacjentów dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Spotkanie odbywające się z inicjatywy kierownictwa placówki i było reakcją na głosy pacjentów Instytutu zaniepokojonych planem jego przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Chorzy obawiali się, że w praktyce oznacza to jego likwidację (lub w najlepszym wypadku pogorszenie sytuacji pacjentów reumatologicznych).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.