
POLITYKA SENIORALNA
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Instytut Reumatologii w Warszawie zostanie przekształcony w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Rada Ministrów wydała we wtorek (25 sierpnia) rozporządzenie w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Zaproponowane zmiany dotyczą rozszerzenia działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię i dziedziny pokrewne.
Instytut będzie się zajmował między innymi:
• prowadzeniem badań naukowych w zakresie gerontologii i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność oraz zdrowia publicznego;
• przygotowaniem standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność;
• przygotowaniem standardów kształcenia dla pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;
• kształceniem kadr medycznych w geriatrii.
- Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher jest odpowiedzią na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. Pozwoli to opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi - uzasadnia resort zdrowia.
Instytut Geriatrii będzie oferował porady medyczne i terapię osobom po 60. roku życia. Ma zajmować się starszymi pacjentami, którzy cierpią na wiele chorób i wymagają konsultacji specjalistów z różnych dziedzin.
Ministerstwo zapewnia, że reorganizacja Instytutu Reumatologii nie wpłynie na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, ponieważ dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie.
Po reorganizacji placówki udzielanie świadczeń zdrowotnych w geriatrii i dziedzinach pokrewnych będzie się odbywało obok świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii.
Rozszerzenie działalności placówki o geriatrię i gerontologię będzie wymagać dostosowania jej pomieszczeń i oddziałów do potrzeb osób starszych oraz zatrudnienia nowych specjalistów klinicznych.
Pacjenci nie stracą
Poszerzenie działalności Instytutu Reumatologii o geriatrię budziło od kilku miesięcy spore kontrowersje. Dyrekcja placówki wiele razy uspokajała, że pacjenci w żaden sposób nie stracą na takiej decyzji.
- Poszerzenie działalności instytutu w żaden sposób nie zakłóci pracy ani oddziałów, ani poliklinik. Chcę z całą mocą podkreślić, że nie planujemy likwidacji ani jednego łóżka - przekonywał podczas marcowego spotkania z przedstawicielami organizacji zrzeszających pacjentów dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii w Warszawie.
Spotkanie odbywające się z inicjatywy kierownictwa placówki i było reakcją na głosy pacjentów Instytutu zaniepokojonych planem jego przekształcenia w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Chorzy obawiali się, że w praktyce oznacza to jego likwidację (lub w najlepszym wypadku pogorszenie sytuacji pacjentów reumatologicznych).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych