Rządowy projekt: kombatanci będą zwolnieni z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2017 09:46


Rządowy projekt: kombatanci będą zwolnieni z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (31 lipca) rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą weterani, powstańcy warszawscy nie będą musieli płacić za pobyt w domach pomocy społecznej - powiedział we wtorek p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Jak poinformował we wtorek (1 sierpnia) rzecznik rządu Rafał Bochenek "opłata może być zniesiona z urzędu lub na wniosek, w części lub całkowicie; ostateczna decyzja o tym należy do samorządów".

- Aby skorzystać z takiego uprawnienia wystarczy przedstawić zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich, decyzję o przyznaniu takich uprawnień lub legitymację Członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Ustawa zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - podał Bochenek.

Kasprzyk, pytany we wtorek rano w TVP Info, w jaki sposób rząd pomaga powstańcom warszawskim, powiedział, że jest to "pomoc indywidualna dla powstańców warszawskich, dla weteranów, to uruchomiony niedawno program przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, (...) dofinansowanie zakupu aparatów słuchowych". - Pamiętajmy, że kombatanci, weterani, to osoby, które mają średnio 92-93 lata i problemy ze słuchem są dla nich jednym z największych problemów - wskazał.

Jak tłumaczył Kasprzyk, kombatantów ma wesprzeć także "uruchomiony przez rząd projekt nowelizacji ustawy, która za chwilkę zostanie przez Sejm przyjęta, tak, aby ci weterani, ci powstańcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej, którzy są samotni, którzy muszą trafić do domu pomocy społecznej za te domy pomocy społecznej, za pobyt w tych domach nie musieli płacić".

Podał, że w poniedziałek "Rada Ministrów przyjęła projekt rządowy, który zwolni za chwilę wszystkich weteranów, którzy trafią do domów pomocy społecznej, z opłat za pobyt w tychże domach". Prowadzony jest także "program dofinansowania przystosowania mieszkań do potrzeb osoby niepełnosprawnej, osoby starszej, seniora" - mówił.

Pytany, ilu jest kombatantów w Polsce, Kasprzyk wyjaśnił, że "osób objętych ustawą kombatancką jest 311 tysięcy - w tej kategorii są zesłańcy Sybiru, są więźniowie obozów koncentracyjnych, ale w tej grupie jest grupa 46 tysięcy weteranów walk o nieodległość". - To ci, którzy walczyli z bronią w ręku" - mówił. Dodał, że wśród tych osób jest także grupa "blisko 3 tysięcy powstańców warszawskich".

P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że "przez wiele lat powstańcy warszawscy, weterani walk o niepodległość, nie tylko żyli w zapomnieniu, ale żyli bez żadnej pomocy". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR