Rzecznik GUS: coraz mniej osób pracuje na emerytów
Autor: www.rmf24.pl/Rynek Seniora   26 maja 2015 11:27

Według danych GUS do 2050 r. liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o 4 mln. Będzie nas mniej i jako społeczeństwo będziemy znacznie starsi. Obydwa zjawiska będą miały niebagatelny wpływ chociażby na nasz system emerytalny. Dlatego zdecydowanie politycy powinni korzystać ze statystyk - mówi w rozmowie z RMF FM Artur Satora, rzecznik prasowy GUS.

Jak tłumaczy Satora, tuż po II wojnie światowej średnia wieku Polaków oscylowała wokół 60-61 lat. W tej chwili średni wiek to ok. 76 lat. Przy czym mężczyźni mają szansę średnio żyć niespełna 74 lata, a kobiety 82 lata.

W ostatnich latach GUS odnotował bardzo duże przyspieszenie, jeżeli chodzi o długość życia mężczyzn. W ciągu ostatnich 15-20 lat wydłużyli oni swoje życie o 6 lat, panie o 4-5 lat.  

Satora informuje, że jeżeli porównamy tablice średniego dalszego trwania życia to widzimy, że ten sam 30-latek z roku na rok ma szansę  przeżyć coraz więcej miesięcy.

Rzecznik wyjaśnia, że zjawisko wydłużania życia Polaków należy rozpatrywać w połączeniu ze spadającą dzietnością. W tej chwili kształtuje się ona na poziomie 1,2 (100 kobiet rodzi 120 dzieci). Dla zapewnienia zastępowalności pokoleń jedna kobieta powinna rodzić co najmniej dwoje dzieci. Tak się nie dzieje i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić.

Efekt? - W tej chwili coraz mniej osób wkracza w wiek produkcyjny, coraz mniej osób pracuje na emerytów [...] Coraz więcej osób jest na emeryturze i w wieku poprodukcyjnym - mówi Satora. 

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.