Rzeszów: spektakl i pokaz filmów dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 listopada 2016 09:10


Rzeszów: spektakl i pokaz filmów dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa filmy oraz spektakl teatralny przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu będą prezentowane od niedzieli (13 listopada) w rzeszowskim teatrze „Maska”. Pokazy opatrzone zostały audiodeskrypcją i będą tłumaczone na język migowy.

W programie znajdzie się dla widzów dorosłych: "Nasza młodsza siostra" w reż. Hirokazu Koreedy oraz "Ja, Daniel Blake" w reż. Kena Loacha.

- Przygotowana oferta jest bardzo atrakcyjna, wartościowa artystycznie. Produkcje filmowe, które pokażemy, były uhonorowane nagrodami na festiwalach w Cannes, a Hirokazu Koreeda to jeden z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów - mówiła dyrektorka.

Z myślą o widzach niewidomych i niedowidzących przygotowane zostały specjalne słuchawki, w których na żywo lektor opisuje to, co dzieje się na scenie, a także np. scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

Zdaniem Moniki Szela Szeli, dyrektora teatru dzięki temu niewidomi mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu, podążając za rozwijającym się wątkiem historii, samodzielnie interpretować treści wizualne oraz zrozumieć, co dzieje się na scenie.

Natomiast dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano tłumaczenie spektaklu i filmów na język migowy; w trakcie pokazu obok sceny stoi tłumacz, który na bieżąco "miga" tekst wypowiadany przez aktorów.

Na filmy wstęp będzie wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Natomiast na spektakl trzeba kupić bilet. Po pokazach filmów odbędą się jeszcze dyskusje i warsztaty, także przystosowane dla osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku.

Tłumaczenia na język migowy podjęli się tłumacze z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych. Natomiast podczas przygotowywania audiodeskrypcji i technicznej strony pokazu teatr skorzystał z pomocy warszawskiej Fundacji Kultury Bez Barier, która od wielu lat prowadzi działania umożliwiające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu samodzielny odbiór sztuki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR