Sąd: miasto Wisła pobiera opłatę klimatyczną niezgodnie z prawem
Autor: PAP/Rynek Seniora   26 listopada 2015 09:43

Samorząd Wisły pobiera opłatę klimatyczną niezgodnie z prawem - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (WSA). Po skardze obywatela sąd stwierdził nieważność uchwały z 2008 r. ws. opłat miejscowych. Wisła zapowiedziała, że nadal będzie je pobierała.

Informację o nieprawomocnym wyroku przekazał w środę (25 listopada) rzecznik WSA, sędzia Przemysław Dumana.

Skargę w tej sprawie skierował do sądu mieszkaniec Rybnika Zdzisław Kuczma, który po przyjeździe do Wisły został zobowiązany do uiszczenia opłaty klimatycznej w wysokości 2 zł. Uznał bowiem, że taka opłata nie powinna być pobierana w miejscach, w których przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza.

WSA rozpoznawał skargę pod kątem Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz dwóch rozporządzeń. Jedno z nich - wydane przez Radę Ministrów - dotyczy warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową. Drugie, wydane przez resort środowiska - dotyczy dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu. - Chodziło o zbadanie, jakie warunki muszą być spełnione, by opłata klimatyczna mogła być pobierana - wyjaśnił sędzia Dumana.

Rzecznik powiedział, że odpowiadając na skargę Rada Miejska Wisły stała na stanowisku, że nalicza opłatę zgodnie z prawem, ale - mimo że zobowiązał ją do tego WSA - nie dołączyła szczegółowych informacji, dotyczących wartości zanieczyszczeń w powietrzu w ostatnich latach.

- W tej sytuacji sąd nie miał możliwości weryfikacji, czy uchwała została przyjęta zgodnie z prawem. Aby pobierać takie opłaty, lokalne władze powinny przynajmniej raz w roku badać, czy nie zostały przekroczone dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń. Jeśli tak jest, opłata nie może być pobierana - wskazał sędzia Dumana.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok w przesłanym komunikacie zwrócił uwagę, że zgodnie z wyrokiem o możliwości poboru nie decyduje jakość powietrza atmosferycznego w Wiśle, ale średnia z całej tzw. strefy śląskiej, która obejmuje gminy z wszystkich rejonów województwa. Jak dodał, atmosfera w Wiśle nie jest zanieczyszczone tak bardzo jak w innych rejonach. Jego zdaniem potwierdzają to badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Wisła co prawda leży w strefie śląskiej, w której według średnich rocznych stężeń pyłu zawieszonego normy są przekraczane, jednak pomiary w punktach () zlokalizowanych w Cieszynie i Ustroniu, czyli blisko Wisły, wyraźnie pokazują, że () w latach 2010-2014 nie przekraczały tu dopuszczalnej częstości przekroczeń - podkreślił burmistrz.

Przypomniał, że miasto podejmuje wiele działań na rzecz czystości powietrza - m.in. wspiera mieszkańców w ograniczaniu niskiej emisji, pomagając im pozyskać pieniądze na wymianę kotłów grzewczych lub kolektorów słonecznych. Wisła opracowała też plan gospodarki niskoemisyjnej w mieście do 2020 r.

Wyrok gliwickiego sądu jest nieprawomocny. Samorząd Wisły może go zaskarżyć w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Jeżeli orzeczenie się uprawomocni, osoby, które uiściły opłatę, będą mogły domagać się zwrotu uiszczonych opłat klimatycznych - wskazał rzecznik WSA.

Rzecznik samorządu Łukasz Bielski powiedział, że Wisła nie zamierza się odwoływać. Jak podkreślił jednak burmistrz Bujok, opłata będzie nadal pobierana, bo jego zdaniem jest zgodna z prawem, a obowiązek poboru wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 1991 r. W zamyśle miała ona gwarantować gminom fundusze na finansowanie dodatkowych kosztów związanych z obsługą turystów, jak choćby wywozu odpadów.

Przychody samorządu z opłaty miejscowej sięgają w Wiśle ok. 700-750 tys. zł rocznie. Jak powiedział rzecznik magistratu Łukasz Bielski, fundusze przeznaczane są na rozwój beskidzkiego kurortu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i przyjaznego środowisku.

Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Rokrocznie odwiedzają ją tysiące turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.