
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, przedstawiciele gmin na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego złożyli postulat obowiązkowej segregacji śmieci.
Obowiązek segregacji śmieci i kary dla unikających tejże przedstawiciele samorządów zaproponują wprowadzić do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP postuluje w DGP, że w ustawie powinna zostać zapisana wprost obowiązkowa segregacja śmieci. Przypomina, że obecnie osoby, które nie chcą jej prowadzić, za odbiór odpadów płacą jedynie wyższe stawki, np. zamiast 11 zł dwukrotnie więcej.
Według niego takiej możliwości być nie powinno, gdyż jest to przyzwolenie na brak segregacji. Twierdzi, że za brak selektywnej zbiórki powinny grozić ostrzejsze konsekwencje niż tylko wyższa opłata.
Gminy do 2020 r. mają oddawać do recyklingu przynajmniej 50 proc. śmieci. Jak tłumaczy Edward Trojanowski, rząd chce, aby odpady były segregowane „u źródła”, czyli bezpośrednio przez mieszkańców, a tymczasem gmina nie ma możliwości zmuszenia mieszkańca do tego, aby śmieci segregował. Dodaje, że obecne rozwiązania prawne dają mu wybór: wystarczy, że złoży deklarację śmieciową, w której wskaże, że nie będzie dzielił śmieci na frakcje.
Podobne stanowisko prezentują przedstawiciele Związku Miast Polskich. Uważają jednak, że najpierw trzeba wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli sprawdzić, czy mieszkańcy faktycznie śmieci segregują, a równocześnie same przepisy powinny zdefiniować, jakie śmieci można uznać za posegregowane.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych