Samorządowcy chcą, by rząd zmusił Polaków do segregacji śmieci

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   02 września 2016 08:56


Samorządowcy chcą, by rząd zmusił Polaków do segregacji śmieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, przedstawiciele gmin na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego złożyli postulat obowiązkowej segregacji śmieci.

Obowiązek segregacji śmieci i kary dla unikających tejże przedstawiciele samorządów zaproponują wprowadzić do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP postuluje w DGP, że w ustawie powinna zostać zapisana wprost obowiązkowa segregacja śmieci. Przypomina, że obecnie osoby, które nie chcą jej prowadzić, za odbiór odpadów płacą jedynie wyższe stawki, np. zamiast 11 zł dwukrotnie więcej.

Według niego takiej możliwości być nie powinno, gdyż jest to przyzwolenie na brak segregacji. Twierdzi, że za brak selektywnej zbiórki powinny grozić ostrzejsze konsekwencje niż tylko wyższa opłata.

Gminy do 2020 r. mają oddawać do recyklingu przynajmniej 50 proc. śmieci. Jak tłumaczy Edward Trojanowski, rząd chce, aby odpady były segregowane „u źródła”, czyli bezpośrednio przez mieszkańców, a tymczasem gmina nie ma możliwości zmuszenia mieszkańca do tego, aby śmieci segregował. Dodaje, że obecne rozwiązania prawne dają mu wybór: wystarczy, że złoży deklarację śmieciową, w której wskaże, że nie będzie dzielił śmieci na frakcje.

Podobne stanowisko prezentują przedstawiciele Związku Miast Polskich. Uważają jednak, że najpierw trzeba wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli sprawdzić, czy mieszkańcy faktycznie śmieci segregują, a równocześnie same przepisy powinny zdefiniować, jakie śmieci można uznać za posegregowane.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR