Samorządowcy z województw opracowali "Kodeks dobrych praktyk polityki senioralnej"
Autor: PAP/Rynek Seniora   15 kwietnia 2016 09:15

Kodeks dobrych praktyk polityki senioralnej opracowali specjaliści samorządów wojewódzkich uczestniczący w obradach Konwentu Marszałków Województw RP w Szczyrku. Według samorządowców siwienie społeczeństwa i zwiększone zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne i opiekuńcze to problemy wszystkich województw. Z tego powodu konieczna jest współpraca między regionami.

- Rozmawiamy o czymś, co możemy robić razem - to m.in. sprawy związane z polityką senioralną - mówił podczas czwartkowych (14 kwietnia) obrad w Szczyrku marszałek przewodniczącego w tym półroczu konwentowi woj. śląskiego Wojciech Saługa.

- Postępujący proces starzenia się społeczeństwa i zwiększone zapotrzebowanie na świadczenia służby zdrowia to problemy, które dotykają wszystkich regionów. Rolą samorządów jest zapewnienie dostępu do służby zdrowia na najwyższym poziomie, a także tworzenie warunków do dobrego i godnego starzenia się. Podjęliśmy w tym zakresie szereg inicjatyw w ramach projektu "Śląskie dla Seniora" i chcemy wyznaczać standardy dla wszystkich województw - zadeklarował Saługa.

Województwa włączą tematykę starości do swoich polityk
Zaznaczył, że z tego względu częścią środowych obrad konwentu były warsztaty urzędników odpowiedzialnych za sprawy senioralne w poszczególnych regionach. Chodziło o wypracowanie propozycji, które - wdrażane w województwach - przyczyniałaby się do poprawy jakości życia osób starszych. Rekomendacje te zebrano w "Kodeksie dobrych praktyk polityki senioralnej".

Jednym z założeń kodeksu uczyniono włączanie tematyki starości do polityk województw. Miałoby się to odbywać poprzez: włączanie jej do regionalnych dokumentów strategicznych, upowszechnianie w procesie edukacji szkolnej (za pośrednictwem centrów doskonalenia nauczycieli czy ośrodków metodycznych), kampanie społeczne (także ponadregionalne) dotyczące kreowania pozytywnego wizerunku starości i problemów osób starszych, a także inicjatywy mające zwiększać bezpieczeństwo seniorów.

Proponowane działania mające zwiększać aktywność w tych grupach wiekowych to: kampanie mające informować i zwiększać ich aktywność społeczną, kreowanie liderów i tworzenie warunków do ich działania aktywizującego te środowiska, tworzenie regionalnych baz informacyjnych o organizacjach działających na rzecz seniorów oraz ich ofercie, a także programy szkoleniowe promowania kształcenia specjalistów zajmujących się animowaniem działań w środowiskach senioralnych.

W obrębie opieki medycznej i wsparcia opiekuńczego samorządowi specjaliści zaproponowali: wspieranie tworzenia na poziomie powiatów centrów usług społecznych, w tym łączących usługi społeczne i zdrowotne, tworzenie warunków do wspólnych działań w zakresie sektora usług społecznych i zdrowotnych oraz inicjatywy na rzecz zwiększenia liczby lekarzy geriatrów i usprawnienia ścieżki specjalizacji.

Aktywności fizycznej i profilaktyce zdrowotnej w najstarszych grupach wiekowych miałyby sprzyjać: programy promocji profilaktyki uwzględniające m.in. pielęgniarki środowiskowe, konkursy promujące działania aktywizujące mieszkańców czy działania związane z promowaniem zdrowego stylu życia i aktywności w każdym wieku.

Wpływ siwiejącego społeczeństwa na gospodarkę
Specjaliści rekomendowali też uwzględnianie elementów "srebrnej gospodarki": poprzez działania rozwijające ekonomię społeczną dla seniorów oraz diagnozujące potrzeby i przekazujące je przedsiębiorcom w kontekście zapotrzebowania na produkty i usługi dla seniorów.

Wśród działań na obszarach wiejskich zasugerowali mobilne punkty zdrowia (świadczenie usług zdrowotnych i profilaktyki w miejscu zamieszkania) oraz wykorzystanie potencjału osób starszych (w tym ich doświadczenia zawodowego) np. do tworzenia regionalnych szlaków dziedzictwa.

Samorząd woj. śląskiego dostrzegając szybkie starzenie się tamtejszego społeczeństwa i zagrożenie tendencją depopulacji (dziś w wieku poprodukcyjnym jest prawie 20 proc. spośród ponad 4,5 mln mieszkańców) od kilku miesięcy wprowadza pakiet rozwiązań dla seniorów.

W styczniu br. po raz pierwszy obradowała Śląska Rada ds. Seniorów, powstała strona internetowa seniorzy.slaskie.pl; wdrażana jest również Śląska Karta Seniora uprawniająca do zniżek lub darmowego korzystania z publicznej i prywatnej oferty kulturalnej, rozrywkowej czy sportowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.