Samotność największą "chorobą" seniorów?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 maja 2016 16:02


Samotność największą "chorobą" seniorów? Dzięki jednostkom wsparcia dziennego i różnym formom aktywizacji społecznej samotne osoby starsze mogą uniknąć izolacji. Fot. Sean and Lauren/Flickr.com (CC BY 2.0)

Największą "chorobą" ludzi w starszym wieku jest samotność, która determinuje jakość życia na emeryturze - twierdzi na łamach Gazety Wyborczej Honorata Wilk, prezes bydgoskiego stowarzyszenia „Z potrzeby serca”, zajmującego się aktywizacją osób starszych. Postuluje tworzenie systemu wsparcia dziennego i takich form aktywizacji seniorów, by jak najdłużej byli samodzielni i nie trafiali do placówek całodobowych.

Prezes Honorata Wilk uważa, że skuteczną formą wsparcia dziennego są domy dziennego pobytu czy centra seniora. Jako przykład podaje prowadzony przez stowarzyszenie Dom Dziennego Pobytu Senior przy ul. Jodłowej w Bydgoszczy. Tłumaczy, że może tu przyjść każdy - nie ma granicy wieku - a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i są bezpłatne, gdyż dofinansowuje je miasto.

Zauważa, że z kolei centra seniora jako miejsca integracji i aktywizacji osób starszych świetnie funkcjonują np. w Poznaniu czy Wrocławiu. Zwykle są powołane do życia przez urzędy miasta, a emeryci mogą tam iść po poradę, znaleźć inspirację, pomoc.

Przypomina, że również w Bydgoszczy tworzy się podobne miejsce - przy ul. Gdańskiej. Podkreśla, że jeżeli senior będzie "odpowiednio zagospodarowany", będzie miał gdzie iść, będzie samodzielny, to nie trafi tak szybko do placówek całodobowych.

Honorata Wilk zwraca uwagę, że dzięki mądrej aktywizacji osoby w podeszłym wieku, które np. przez 70 lat swojego życia nigdy nie były w operze, teraz do niej chodzą. Inni z kolei tańczą przed publicznością, ćwiczą, nawiązują nowe znajomości. Wielu z nich w końcu zauważa, że nawet w zaawansowanym wieku można zmienić model funkcjonowania na bardziej satysfakcjonujący i nie skazujący na społeczną izolację.

Więcej: www.bydgoszcz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.