Schetyna: z programem "Polska Seniora" idziemy do wyborówPAP/Rynek Seniora - 19 kwietnia 2018 09:12


Czek opiekuńczy na opiekę nad seniorami, obowiązkowe badanie profilaktyczne po 60 r. życia, darmowe szczepienia na grypę, dostęp do geriatrów w każdym województwie, senioralny budżet obywatelski - to część propozycji PO, zawartych w konsultowanym programie „Polska Seniora”.

Filary programu zaprezentowano w środę w Kielcach podczas posiedzenie gabinetu cieni Platformy Obywatelskiej. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele samorządów i organizacji zrzeszających seniorów.

Wiceszefowa gabinetu ds. polityki senioralnej, koordynatorka programu "Polska Seniora" posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że oferta w nim zawarta to propozycje - po ich skonsultowaniu powstaną konkretne projekty ustaw. Program jest oparty na filarach: "Godne życie", "Zdrowe życie" i "Aktywne życie".

PO proponuje m.in. czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla ich opiekunów - aktywnych zawodowo. Wartość czeku ma zależeć od stopnia niesamodzielności podopiecznego. - Chodzi o to, by nie kierować od razu osób starszych do domów pomocy społecznej - wiemy, że to są ogromne obciążenie dla samorządów (…), ale też o to, by osoby wymagające opieki mogły być jak najdłużej w swoich domach - opisywała Okła-Drewnowicz.

- W moje ocenie to jest sztandarowy pomysł, chyba największa potrzeba, która dzisiaj dla seniorów jest niezbędna do zaspokojenia - podkreśliła posłanka.

Wśród propozycji jest także urlop wytchnieniowy, pozwalający na sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekuna oraz instytucja asystenta osoby niesamodzielnej - stworzenie warunków do legalnej pracy dla opiekunów pracujących dotychczas w tzw. szarej strefie.

Inne pomysły, to wprowadzenie bilansowych badań zdrowotnych dla osób po 60. roku życia. - Jeśli wcześniej zaczniemy od profilaktyki, wtedy koszty związane z leczeniem będą tańsze - oceniła Okła-Drewnowicz.

Zaproponowano także wprowadzenie darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób starszych i zestawu zniżek na leki. - Nie mówimy o darmowych lekach. To jest fikcja. Ci, którzy dzisiaj chcieliby skorzystać z darmowych leków, nie skorzystają z nich, bo darmowe są tylko te niewiele płatne, a te z których seniorzy zawsze korzystają i muszą je brać, np. kardiologiczne, zdrożały o sto procent - argumentowała posłanka.

Wśród założeń programu są także stworzenie oddziałów geriatrycznych w szpitalach klinicznych w każdym województwie i zatrudnienie geriatrów w szpitalach powiatowych.

PO chce także zagwarantowania w samorządowych budżetach obywatelskich puli środków na potrzeby seniorów, wyparcia rad seniora - by funkcjonowały na każdym szczeblu samorządu z własnym niezależnym budżetem, wprowadzenia Krajowej Karty Seniora oraz biur seniora w powiatach (do pomocy w codziennych sprawach).

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że program był do tej pory konsultowany z seniorami w 11 regionach, a konsultacje zakończą się w maju, na Śląsku. - Seniorzy chcą mówić o swoich problemach w sposób odpowiedzialny. To nie tylko kwestia "kto im co da" jako hasła, tylko chodzi im o prawdziwą, realną politykę senioralną - dodała.

W czerwcu będą przedstawione ostateczne propozycje programu senioralnego PO, które po akceptacji gabinetu cieni ugrupowania, zostaną zawarte w projektach ustaw. - Nie mamy złudzeń, że ten rząd ich nie przyjmie, ale my złożymy je do laski marszałkowskiej (…) Po przejściu do rządzenia będziemy je po kolei procedować - powiedziała Okła-Drewnowicz.

Szef gabinetu ds. polityki senioralnej w gabinecie cieni PO poseł Michał Szczerba podkreślił, że dzięki decyzjom rządu PO-PSL, od 2012 r. można mówić o polityce senioralnej. Przypomniał, że w resorcie pracy i polityki społecznej utworzono w tym okresie departament polityki senioralnej. Pojawiły się trzy rządowe programy: aktywności społecznej osób starszych, program wspierający aktywność zawodową 50 plus oraz budowy dziennych domów pobytu Senior-Wigor. Powstała też rada polityki senioralnej.

- Ta rada niby nadal funkcjonuje, ale nie ma tam ani jednego przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego (…) Mamy wrażenie (…) że mieliśmy rozpędzony pociąg na bezpiecznych torach, odpowiedzialnej polityki wobec osób starszych, której filary od samego początku były tworzone w partnerstwie ze środowiskiem seniorów, ale on najwyraźniej od trzech lat hamuje - ocenił Szczerba.

Jego zdaniem niepokoi m.in. "wyrzucenie" w sieci szpitali 28 oddziałów geriatrycznych, ograniczenie budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich, który w myśl ustawy powinien wizytować placówki całodobowej opieki nad seniorami. Zdaniem Szczerby zmieniane są też nazwy programów, dedykowanych seniorom po to, by pokazać, że "PiS buduje coś nowego".

Podczas briefingu prasowego przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że program "Polska Seniora" jest "jednym z fundamentalnych programów Platformy Obywatelskiej".

- Z nim idziemy do wyborów. Już do tych samorządowych, późnej także parlamentarnych, bo chcemy odpowiedzieć na wielki problem który jest w Polsce - Polki i Polacy, społeczeństwo się starzeje. My musimy mieć dobry pomysł na to, żeby jesień życia była godna, aktywna, uśmiechnięta i optymistyczna. Temu służy ten program - dodał polityk.

Schetyna zaznaczył, że ważna jest współpraca w tej dziedzinie rządowej polityki z samorządami. - Nie ma lepszego miejsca niż taka debata o polityce społecznej jak województwo świętokrzyskie. Dlatego dzisiaj tu jesteśmy - podkreślił.

Po południu zaplanowano 14 spotkań parlamentarzystów PO z mieszkańcami w powiatach regionu. Odbędą się one pod hasłem "Samorządne Świętokrzyskie".