Schetyna: z programem "Polska Seniora" idziemy do wyborów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 kwietnia 2018 09:12


Schetyna: z programem "Polska Seniora" idziemy do wyborów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czek opiekuńczy na opiekę nad seniorami, obowiązkowe badanie profilaktyczne po 60 r. życia, darmowe szczepienia na grypę, dostęp do geriatrów w każdym województwie, senioralny budżet obywatelski - to część propozycji PO, zawartych w konsultowanym programie „Polska Seniora”.

Filary programu zaprezentowano w środę w Kielcach podczas posiedzenie gabinetu cieni Platformy Obywatelskiej. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele samorządów i organizacji zrzeszających seniorów.

Wiceszefowa gabinetu ds. polityki senioralnej, koordynatorka programu "Polska Seniora" posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że oferta w nim zawarta to propozycje - po ich skonsultowaniu powstaną konkretne projekty ustaw. Program jest oparty na filarach: "Godne życie", "Zdrowe życie" i "Aktywne życie".

PO proponuje m.in. czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla ich opiekunów - aktywnych zawodowo. Wartość czeku ma zależeć od stopnia niesamodzielności podopiecznego. - Chodzi o to, by nie kierować od razu osób starszych do domów pomocy społecznej - wiemy, że to są ogromne obciążenie dla samorządów (…), ale też o to, by osoby wymagające opieki mogły być jak najdłużej w swoich domach - opisywała Okła-Drewnowicz.

- W moje ocenie to jest sztandarowy pomysł, chyba największa potrzeba, która dzisiaj dla seniorów jest niezbędna do zaspokojenia - podkreśliła posłanka.

Wśród propozycji jest także urlop wytchnieniowy, pozwalający na sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekuna oraz instytucja asystenta osoby niesamodzielnej - stworzenie warunków do legalnej pracy dla opiekunów pracujących dotychczas w tzw. szarej strefie.

Inne pomysły, to wprowadzenie bilansowych badań zdrowotnych dla osób po 60. roku życia. - Jeśli wcześniej zaczniemy od profilaktyki, wtedy koszty związane z leczeniem będą tańsze - oceniła Okła-Drewnowicz.

Zaproponowano także wprowadzenie darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób starszych i zestawu zniżek na leki. - Nie mówimy o darmowych lekach. To jest fikcja. Ci, którzy dzisiaj chcieliby skorzystać z darmowych leków, nie skorzystają z nich, bo darmowe są tylko te niewiele płatne, a te z których seniorzy zawsze korzystają i muszą je brać, np. kardiologiczne, zdrożały o sto procent - argumentowała posłanka.

Wśród założeń programu są także stworzenie oddziałów geriatrycznych w szpitalach klinicznych w każdym województwie i zatrudnienie geriatrów w szpitalach powiatowych.

PO chce także zagwarantowania w samorządowych budżetach obywatelskich puli środków na potrzeby seniorów, wyparcia rad seniora - by funkcjonowały na każdym szczeblu samorządu z własnym niezależnym budżetem, wprowadzenia Krajowej Karty Seniora oraz biur seniora w powiatach (do pomocy w codziennych sprawach).

Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że program był do tej pory konsultowany z seniorami w 11 regionach, a konsultacje zakończą się w maju, na Śląsku. - Seniorzy chcą mówić o swoich problemach w sposób odpowiedzialny. To nie tylko kwestia "kto im co da" jako hasła, tylko chodzi im o prawdziwą, realną politykę senioralną - dodała.

W czerwcu będą przedstawione ostateczne propozycje programu senioralnego PO, które po akceptacji gabinetu cieni ugrupowania, zostaną zawarte w projektach ustaw. - Nie mamy złudzeń, że ten rząd ich nie przyjmie, ale my złożymy je do laski marszałkowskiej (…) Po przejściu do rządzenia będziemy je po kolei procedować - powiedziała Okła-Drewnowicz.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR