
Czek opiekuńczy na opiekę nad seniorami, obowiązkowe badanie profilaktyczne po 60 r. życia, darmowe szczepienia na grypę, dostęp do geriatrów w każdym województwie, senioralny budżet obywatelski - to część propozycji PO, zawartych w konsultowanym programie „Polska Seniora”.
Filary programu zaprezentowano w środę w Kielcach podczas posiedzenie gabinetu cieni Platformy Obywatelskiej. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele samorządów i organizacji zrzeszających seniorów.
Wiceszefowa gabinetu ds. polityki senioralnej, koordynatorka programu "Polska Seniora" posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że oferta w nim zawarta to propozycje - po ich skonsultowaniu powstaną konkretne projekty ustaw. Program jest oparty na filarach: "Godne życie", "Zdrowe życie" i "Aktywne życie".
PO proponuje m.in. czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla ich opiekunów - aktywnych zawodowo. Wartość czeku ma zależeć od stopnia niesamodzielności podopiecznego. - Chodzi o to, by nie kierować od razu osób starszych do domów pomocy społecznej - wiemy, że to są ogromne obciążenie dla samorządów (…), ale też o to, by osoby wymagające opieki mogły być jak najdłużej w swoich domach - opisywała Okła-Drewnowicz.
- W moje ocenie to jest sztandarowy pomysł, chyba największa potrzeba, która dzisiaj dla seniorów jest niezbędna do zaspokojenia - podkreśliła posłanka.
Wśród propozycji jest także urlop wytchnieniowy, pozwalający na sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekuna oraz instytucja asystenta osoby niesamodzielnej - stworzenie warunków do legalnej pracy dla opiekunów pracujących dotychczas w tzw. szarej strefie.
Inne pomysły, to wprowadzenie bilansowych badań zdrowotnych dla osób po 60. roku życia. - Jeśli wcześniej zaczniemy od profilaktyki, wtedy koszty związane z leczeniem będą tańsze - oceniła Okła-Drewnowicz.
Zaproponowano także wprowadzenie darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób starszych i zestawu zniżek na leki. - Nie mówimy o darmowych lekach. To jest fikcja. Ci, którzy dzisiaj chcieliby skorzystać z darmowych leków, nie skorzystają z nich, bo darmowe są tylko te niewiele płatne, a te z których seniorzy zawsze korzystają i muszą je brać, np. kardiologiczne, zdrożały o sto procent - argumentowała posłanka.
Wśród założeń programu są także stworzenie oddziałów geriatrycznych w szpitalach klinicznych w każdym województwie i zatrudnienie geriatrów w szpitalach powiatowych.
PO chce także zagwarantowania w samorządowych budżetach obywatelskich puli środków na potrzeby seniorów, wyparcia rad seniora - by funkcjonowały na każdym szczeblu samorządu z własnym niezależnym budżetem, wprowadzenia Krajowej Karty Seniora oraz biur seniora w powiatach (do pomocy w codziennych sprawach).
Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że program był do tej pory konsultowany z seniorami w 11 regionach, a konsultacje zakończą się w maju, na Śląsku. - Seniorzy chcą mówić o swoich problemach w sposób odpowiedzialny. To nie tylko kwestia "kto im co da" jako hasła, tylko chodzi im o prawdziwą, realną politykę senioralną - dodała.
W czerwcu będą przedstawione ostateczne propozycje programu senioralnego PO, które po akceptacji gabinetu cieni ugrupowania, zostaną zawarte w projektach ustaw. - Nie mamy złudzeń, że ten rząd ich nie przyjmie, ale my złożymy je do laski marszałkowskiej (…) Po przejściu do rządzenia będziemy je po kolei procedować - powiedziała Okła-Drewnowicz.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych